Aby čeští chovatelé krav udrželi produkci mléka v České republice, měli by víc spolupracovat. Ze skoro čtyř desítek odbytových družstev by měly vzniknout dvě až tři silné organizace producentů. Uvedl to na dnešním zasedání výboru Zemědělského svazu ČR jeho předseda Martin Pýcha.
Mléko je důležitým zdrojem příjmů zemědělských podniků. Zrušení evropských mléčných kvót v roce 2015 by podle některých odhadů mohlo vést k poklesu tuzemské mléčné produkce až o třicet procent.
Odbytové organizace v tuzemsku jsou roztříštěné, jejich počet zhruba odpovídá počtu mlékáren. To podle Pých znamená, že na každou mlékárnu máme jednu odbytovou organizaci. Větší silné organizace podle něj zlepší pozici farmářů při vyjednávání s mlékárnami, což by jim mohlo pomoci i k vyšším cenám za mléko. Vznik těchto organizací ale zřejmě potrvá několik let.
V České republice proudí přes odbytové organizace přes 60 procent mléčné produkce podobně jako v Německu. Německé mlékárny ale z velké části vlastní zemědělci, zatímco českým farmářům žádné nepatří.
Mléčné kvóty v unii regulují produkci mléka. Panují obavy z toho, že jejich zrušení povede k přetlaku mléka na evropském trhu. V některých zemích, například v Německu, už prý chovatelé rozšiřují stáje. tyto obavy považuje Pýcha za vážné a podložené. Mléko patří mezi komodity, v nichž si české zemědělství udrželo soběstačnost. Mléko se zčásti dokonce vyváží, hlavně do Německa. Zároveň ale stoupá dovoz mléčných výrobků. Předseda svazu upozornil, že naše mlékárny mají problém udržet svůj podíl na českém trhu.
Mléko představuje pro farmáře v ČR přes 40 procent tržeb za hlavní živočišné komodity. V minulém roce kvůli nízkým výkupním cenám na mléku prodělávali. Podle Českého statistického úřadu průměrná farmářská cena mléka činila 7,79 koruny. Po nynějším mírném oživení je podle Pýchy cena mléka stejná jako v roce 1998.