V červnu, ještě před podáním žádostí o dotace na nákup strojů jsme se prostřednictvím ankety týdeníku Zemědělec pokusili předběžně zjistit, jaký bude zájem o tento nový titul. Mezitím se ukázalo, že o podporu požádalo 591 zájemců a finanční objem vyčleněný pro letošek podle očekávání zdaleka nestačí.
Na červnovou otázku „Požádáte letos o dotaci na nákup stroje?“ odpovědělo kladně 21 procent účastníků ankety. Nezájem o tuto podporu projevilo 73 procent respondentů, pouze šest procent odpovídajících nebylo v té době ještě rozhodnuto. Ze zaslaných lístků lze také vyčíst, z jakých důvodů se čtenáři vyjádřili ano či ne.
Ti, kteří potvrdili zájem o podporu, o ni požádali proto, že ji považují za výhodnou. Zpravidla potřebují obnovit strojový park a mnozí tvrdí, že by bylo škoda nevyužít každé nabízené koruny.
Čtenáře, kteří se nechystali usilovat o dotaci, často odradila velká administrativní složitost s tím spojená. Zápornou odpověď taky v mnoha případech odůvodňují tím, že na nákup strojů nemají peníze. Zvláště pak soukromí zemědělci, jak je patrné z odpovědí, se nechtějí dále zadlužit, když splácejí závazky z předchozí doby. Ti šťastnější pak nemají potřebu obnovovat zemědělskou techniku. Někdo pak počítá s tím, že o dotaci bude usilovat v příštím roce.
Třeba čtenář z Chomutova si myslí, že spíš vyhraje ve sportce než, aby uspěl při získání dotace na stroj, jehož nákup si stejně napřed musí zafinancovat sám. Je totiž přesvědčen, že dotace není určena pro obyčejné zemědělce: „Tiskopis má 471 kolonek a šest stran instruktáže, nemluvě o množství zkratek, zpracování projektu atd. Profíci za to chtějí dvacet až třicet tisíc korun plus dvě až pět procent za přidělenou částku.“ Podobně další čtenář je přesvědčen, že pravidla pro získání dotace diskriminují malé a střední soukromé zemědělce, když je daná minimální cena stroje, na který lze příspěvek obdržet. Zájem o podporu ovlivnily také zmatky kolem účetnictví, neboť někteří čtenáři o podporu nežádají kvůli tomu, že nevedou podvojné účetnictví. Někdo se o tento titul nezajímá proto, že hodlá investovat do objektů živočišné výroby.
Jasněji snad v září
Z 591 žádostí o dotaci na nákup strojů, které se sešly na Státním zemědělském intervenčním fondu, se podle jeho mluvčí Jitky Slukové nejvíce zájemců uchází o podporu na pořízení nového traktoru či další techniky k obdělávání půdy.
V současné době pracovníci fondu zpracovávají jednotlivé žádosti a vyhodnocují je pomocí bodového systému. „Fond na základě tohoto vyhodnocení, v rámci částky, která je pro toto podopatření alokována, sestaví seznam projektů, které doporučí ke schválení řídícímu orgánu ministerstva zemědělství,“ sdělila mluvčí.
O pořadí rozhodne počet bodů. Pokud se vyskytnou žádosti se stejným bodovým hodnocením, přijdou na řadu další, pomocná hlediska, která se u různých opatření liší. „Pokud tedy nerozhodnou body, u podopatření 1.1.1.e (investice do zemědělského majetku a podpora mladým začínajícím zemědělcům, investiční záměr stroje pro zemědělskou výrobu) se jako k prvnímu pomocnému kritériu přihlíží k výšce bodového ohodnocení ve výpočtu finančního zdraví,“ poznamenala Sluková. Vzhledem k tomu, že náročná administrace těchto žádostí probíhá poprvé, není podle ní možné přesně určit datum, kdy SZIF předá seznam doporučených projektů řídícímu orgánu ministerstva zemědělství. „Odhadujeme, že by se tak mohlo stát v první polovině září,“ dodala.
Táňa Králová