29.10.2018 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oficiálně byl zahájen projekt na obnovu mokřadů na Šumavě

Na území Národního parku Šumava začal sedmiletý projekt „LIFE for MIRES“, který má za úkol zlepšit stav na více než 2000 hektarech v minulosti odvodněného území. Na celé Šumavě se tak bude vracet voda do mokřadů i původních horských potoků a budou se zasypávat odvodňovací rýhy. Tento projekt, který vrátí vodu zpět do krajiny, podpořila Evropská unie v programu LIFE. Uvedl to při slavnostním zahájení tohoto projektu, na který by mělo být vynaloženo 150 milionů korun, ředitel šumavského parku Pavel Hubený.

V Národním parku Šumava a v menší míře i v sousedním Národním parku Bavorský les bude obnoveno 2059 hektarů ploch, z toho 1672 hektarů rašelinišť a mokřadů. „Je to důležitý projekt nejen pro Šumavu samotnou, ale i pro jiné regiony. Přesto, že se odvodněné plochy snažíme revitalizovat již dlouho, prakticky od konce 90 let, potřeba rychlejší nápravy škod výrazně stoupla hlavně v posledním období, kdy zažíváme velmi suché roky,“ říká ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený. Podle vedoucí projektu Ivy Bufkové je na Šumavě kolem 6000 hektarů rašelinišť a mokřadů. Do konce 80. let 20. století byly odvodňovány a vysušovány kvůli vyšší produkci dřeva či zlepšení zemědělské půdy. Byly tak poškozeny téměř dvě třetiny plochy rašelinišť v této oblasti.
„Voda je krev Šumavy. My jsme se tímto projektem rozhodli, splatit dluh. Zhruba 200 let jsme Šumavu měnili, odvodňovali ji, vysušovali. Teď je na čase jí vodu vrátit,“ řekl Hubený. První práce začaly už v srpnu, skončit má projekt v prosinci 2024. Za tu dobu se počítá se zablokováním 80 kilometrů odvodňovacích kanálů, a naopak s obnovou 13 kilometrů drobných potůčků. V Čechách se revitalizace dočká 43 lokalit, v Bavorsku pět, upřesnila Bufková. Podle Bufkové se fyzicky začne s revitalizacemi v druhé polovině příštího roku. Prvním revitalizovaným mokřadem budou rašelinné lesy poblíž Gerlovy Huti v západní části národního parku. Posledním pak rašeliniště Multerberg v nejvýchodnější části Šumavy v blízkosti Lipna. „Jednou z největších odvodněných ploch, které projdou revitalizací, bude přes sto hektarů velké území pramenišť a mokřadů pod Zhůřím U Javorné,“ dodala Bufková. Vzhledem k terénu se většina prací provádí ručně či jen s lehkou technikou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down