16.06.2023 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Optimálně s Optimou

Pneumatický přesný secí stroj Optima se může pochlubit letitou historií výroby, avšak pravidelnou modernizací jednotlivých funkčních celků stroje reflektujících požadavky moderního zemědělství.

Kverneland aktuálně produkuje hned několik řad těchto strojů určených k širokořádkovému setí plodin, jako je kukuřice, slunečnice, řepa, fazole, sója ale i melouny, dýně, nebo také řepka či jakékoli další plodiny, které chceme zakládat s maximální přesností umístění jednotlivých semen.

Podtlak i přetlak

Základem přesného secího stroje Kverneland Optima je výsevní jednotka neboli výsevní vozík. Ten lze dodat v podtlakovém – aktuálně označeném HD II nebo přetlakovém SX provedení.

K dispozici je nožové provedení či výrazně populární varianta s předřezem vhodná pro setí do většího množství posklizňových zbytků či přímo mulče.

Výsevní srdce

Zásadní díl stroje tvoří výsevní srdce. V případě podtlaku je osivo přisáváno do jednotlivých otvorů výsevního kotouče. Podtlak lze snadno nastavit dle seté plodiny. Při otáčení kotouče spolu s podtlakovou komorou jednotí přisátá semena nastavitelné stěrky. O uvolnění semen z kotouče se stará přerušovač podtlaku. Semeno pak odpadne přímo do středu výsevní rýhy.

V případě přetlaku jsou semena přitlačována do otvorů kotouče. O korekci a jednocení se opět postarají dvě nastavitelné stěrky. V bodě výpadu uzavře přerušovač tlaku otvor a semena odpadnou z kotouče. Zde je opět zachytí tlakový vzduch a dopraví jej do výsevní rýhy.

Hlavní součástí výsevního srdce je výsevní kotouč. Ten je vyměnitelný dle druhu, resp. tvaru a velikosti osiva, stejně tak i dle plánované vzdálenosti semen v řádku. Jeho pohon je zajištěn buď mechanicky od opěrných kol stroje (pouze u HD II varianty), avšak v posledních letech jej zcela jednoznačně vytlačuje elektropohon spolu s Isobus kompatibilním ovládáním.

Dále elektropohon spolu s osazenou elektronikou umožňuje využít systému Geoseed. Ten zajišťuje výsev do synchronizovaného sponu tak, že rostliny v sousedních řádcích jsou vždy buď přesně vedle sebe, nebo naopak optimálně v mezeře pro dokonalý přístup k živinám a světlu. Naprostou samozřejmostí je optoelektronická kontrola setí, tzn. vynechávek či dvojáků.

Nejen setí

Kromě přesného setí lze stroje Optima osadit systémem přihnojování pod patu. Třetím dávkovačem na stroji může být dávkovač mikrogranulátu. vysévání další plodiny právě prostřednictvím dávkovače hnojiva. Synchronizované přihnojení opravdu pod patu pak nabízí systém PUDAMA.

Rámy a záběry dle přání

Jednotlivé výsevní vozíky lze na rám montovat v řádkové rozteči od 35 do 75 nebo i více cm. Vybírat lze z několika typů rámů dle aktuálních potřeb pro optimální práci. Jedná se o Optimu R – pevný rám se záběrem do šesti metrů; Optimu RS, což je stroj s podélným systémem transportu a záběrem až 9,3 m; Optimu V se šesti až osmi jednotkami a teleskopickým rámem pro transportní šířku tří metrů. Tato konfigurace umožňuje variabilní nastavení meziřádkové vzdálenosti. Dále Kverneland nabízí Optimu F s paralelně sklopným rámem a záběrem 6 m pro bezproblémové sklopení i plných vozíků; oblíbenou Optimu TF profi v taženém sklopném provedení nebo TF maxi o záběru 12 metrů opět v taženém sklopném provedení. Modely TF se mimo jiné vyznačují možností osazení centrálního zásobníku na osivo. To zásadně šetří čas při doplňování osiva.

Ať už zvolíte podtlakovou variantu pro veškeré myslitelné plodiny nebo přetlakovou variantu umožňující setí až do rychlosti 18 km/h, volíte stroj pracující optimálně pro vynikající založení vašeho porostu.*

Ing. Vladimír Skalický
KVERNELAND GROUP CZECH, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down