V letošním roce nebylo v Evropské unii vydáno ani jedno nové povolení pro dovoz a zpracování geneticky modifikované plodiny, přitom osm žádostí již prošlo velmi složitým schvalovacím procesem až k poslednímu kroku, kterým je schválení Evropskou komisí. Sdružení evropských dovozců a zpracovatelů zemědělských komodit spolu s výrobci krmiv (COCERA, FEDIOL a FEFAC) varují, že neschválení těchto plodin může mít významné ekonomické dopady, vzhledem k tomu, že Evropa dováží 75 % své spotřeby bílkovinných krmiv ze zemí, kde se GM plodiny pěstují.
K použití těchto plodin se z odborného hlediska kladně vyjádřil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), nerozhodně o nich hlasovaly členské státy (prostá většina byla pro schválení, k rozhodnutí je však potřeba takzvané kvalifikované většiny více než tří pětin hlasů), přesto se jimi Evropská komise nezabývala.
Vzhledem k evropským volbám a obměně komise hrozí odklad rozhodnutí o další měsíce, neboť noví komisaři se sejdou poprvé až v listopadu a nedá se očekávat, že by tuto problematiku řešili ještě letos.
Některé z „čekajících“ GM plodin se již v zemích mimo Evropu běžně pěstují, jiné budou poprvé sklizeny letos na podzim. Jedná se o dva typy kukuřice (MON 87460, odolná k suchu a T25, tolerantní vůči herbicidu), čtyři modifikace sóji (305423 a MON87705, obě se zdraví prospěšným a stabilnějším složením mastných kyselin, MON87708 a BPS-CV127-9 tolerantní k herbicidu), po jedné modifikaci řepky (GT73, tolerantní k herbicidu) a bavlníku (T304-40, s kombinací tolerance k herbicidu a odolnosti vůči hmyzím škůdcům).
Sdružení evropských dovozců a zpracovatelů zemědělských komodit spolu s výrobci krmiv (COCERA, FEDIOL a FEFAC) upozorňují, že podle právních předpisů EU se na dovozy neschválených GMO vztahuje „nulová tolerance“, tudíž celé lodní náklady nebudou vpuštěny do Evropy, pokud se v nich najde byť i jen nepatrná příměs nepovolené GM plodiny. Důsledkem nečinnosti Evropské komise tak může být zvýšení ceny krmiv a ve výsledku i potravin.*