Na 486 milionů lidí trpí v asijsko-tichomořské oblasti podvýživou, uvádí ve své dnešní zprávě Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Organizace zároveň varovala, že počet hladovějících lidí v Asii se v posledních letech nedaří snižovat. Podle zprávy, kterou společně s FAO publikovaly také Dětský fond OSN (UNICEF), Světový program pro výživu (WFP) a Světová zdravotnická organizace (WHO), je v současné době v celém světě 821 milionů podvyživených lidí. Více než polovina z nich žije v Asii a Tichomoří, což je také nejlidnatější region světa.
OSN ve své předchozí, zářijové zprávě uvedla, že počet hladovějících lidí ve světě kvůli válkám a klimatickým změnám třetím rokem po sobě vzrostl. To ohrožuje globální cíl odstranit tento problém do roku 2030. "Je čím dál jasnější, že svět nebude moci dosáhnout cíle odstranit hlad stanoveného na rok 2030, pokud Asie a Tichomoří - nejlidnatější region světa - nebude v čele tohoto úsilí," uvádí OSN. Hladovějících lidí podle zářijové zprávy přibylo hlavně v Africe a Jižní Americe, nejvíce jich ale žije v Asii. "Proces odstraňování podvýživy se na asijském kontinentě nesmírně zpomalil," uvedli ve zprávě šéfové regionálních poboček FAO, UNICEF, WFP a WHO.
Podle zprávy trpí 79 milionů dětí mladších pěti let v oblasti Asie a Tichomoří v důsledku nedostatečné výživy zpomaleným růstem. Stav dalších 34 milionů dětí je ještě horší a je označován jako chřadnutí, přičemž 12 milionů z nich trpí akutní podvýživou, která kriticky zvyšuje riziko úmrtí.*