Na zemědělské dotace zřejmě dosáhnou také školní statky. Asociaci vzdělávacích zařízení pro rozvoj venkovského prostoru to přislíbil náměstek ministra zemědělství Karel Venera. ČTK o tom informoval náměstek středočeského hejtmana Antonín Podzimek.
Pro kraje, které se staly zřizovateli školních statků, jsou tyto podniky zatím velkou ekonomickou zátěží. Hospodaří se značnými ztrátami a nemohou být mimo jiné příjemci většiny zemědělských dotací ze státního rozpočtu.
Asociace už shromažďuje podklady nutné pro stanovení výše dotací. Proto rada Středočeského kraje stáhla z posledního jednání bod o budoucnosti školních statků, uvedl Podzimek. Soudí, že ministerstvo bude chtít řešit nevýhodné postavení školních statků, které nemají jako příspěvkové organizace nárok na dotace, jež dostávají ostatní zemědělci.
Středočeský kraj se stal zřizovatelem sedmi školních statků. Jejich sídly jsou Benešov, Březnice, Čáslav, Mělník, Poděbrady, Rakovník a Toušeň. Jen v roce 2002 dosáhly jejich ztráty dohromady zhruba šesti milionů korun. Loni byly sice o něco menší, ale značné částky na činnost statků vynaložil kraj. Proto rada uvažovala o tom, že dva statky zruší a další dva zredukuje.
Stání dotace by podstatně změnily situaci statků, které slouží pro výuku zemědělských škol. Odhadem by tato zařízení ve středních Čechách získala od státu více než šest milionů korun. Po započtení předpokládaných více než 3,5 milionu korun dotací z Evropské unie by dostaly přes deset milionů korun, uzavřel Podzimek.