Osvědčený systém kombinovaných lisů

Žijeme ve velmi složité době plné zdražovaní a nechtěného zvyšování výrobních nákladů. Výrobce zemědělské techniky Kverneland nabízí osvědčený systém kombinovaných lisů s integrovanou baličkou jako lék na snížení výrobních nákladů.

Několik stovek lisů již jezdí se svými spokojenými majiteli po českých polích. Pojďme se podívat blíže na kombinované lisy s integrovanou baličkou, jejichž základ tvoří právě osvědčené vario lisy Kverneland řady 6700.

XXL sběrač

První věcí, kterou ocení především obsluha stroje je XXL sběrač s pracovním záběrem 220 centimetrů, který se nenechá zaskočit žádným řádkem. Tento sběrač má své unikum, které si firma Kverneland chrání patentem – jde o systém řetězového pohonu, který je uložen z vnitřní strany. Tohle důmyslné řešení zajistí to, aby nebylo nutné demontovat kopírovací kolečka pro transport.

Novinky při lisování

Hmota je sběračem posouvána do vkládacího ústrojí, které je u všech lisů Kverneland rotorové. U kombinovaných lisů je nabízena varianta se 14 nebo 25 řezacími noži, které jsou jednotlivě jištěny pružinou. Nože jsou uloženy v nožové kazetě tvořící plnící dno vkládacího ústrojí. Pokud by došlo k ucpání plnicího ústrojí, obsluha si pohodlně na ovládacím terminálu zvolí sklopení celého dna a umožní tak průchod nahromaděné hmoty. I zde má Kverneland schovaného žolíka – během vyklopení vykoná dno esovitý pohyb dolů a na rozdíl od konkurenčních lisů se dno vyklopí celé, a nejen jeho zadní část. Tím je zajištěno, že nahromaděnou hmotu dokáže posunout i traktor nižší výkonové třídy.

Kombinované lisy jsou osazeny variabilní lisovací komorou, která je tvořena pěti nekonečnými gumovými pásy, které zaručí dokonalé slisování za všech podmínek. Pro zamezení prokluzu hmoty v komoře, jsou do ni integrovány tři válce pro roztočení hmoty v komoře. Aby nedocházelo k zalepení lisovacích pásů od senážních šťáv, jsou lisy Kverneland vybaveny aktivně poháněným systém čištění lisovacích pásů. Při lisování slámy se mnohdy naráží na problém krátké slámy po axiální mlátičce, proto je na zadních vratech lisu „hřeben“, který se bez použití nářadí vloží vkládacího kanálu a zajistí tak perfektní vytvoření jádra balíku. Dalším trumfem pro obsluhu je systém Inteligent Density 3D, který umožňuje nastavit lisovací tlak ve třech průměrech. Z výroby jsou představené tři režimy, které si lze snadno upravit podle svých požadavků.

Systém vázání Power Bind

Po dosažení požadovaného průměru balíku přichází na řadu systém vázání Power Bind, který se vyznačuje velmi nízkou nakládací výškou rolí sítě a velmi jednoduchým zaváděním nové sítě – to vše pohodlně ze země. Pro dosažení maximálního denního výkonu je lis opatřen zásobníkem na další dvě role sítě. Dalším standardem je centrální mazání řetězů. Mazání ložisek a všech pohyblivých míst tukem je také pro obsluhu velmi komfortní, všechna tato místa jsou kazetově vyvedena.

Hotový balíky je vyklopen na balící stůl, kde se obsluha rozhodne dle lisované hmoty, zda spustí proces balení do folie či nikoliv. Balení obstarává dvousatelitní balička, osazena fólií se šířkou 750 mm, která zajistí okamžité nastartování fermentačních procesů. I tady stroj disponuje zásobníkem dalších rolí fólie a to až na 12 rolí. Během odkládaní hotového balíku na pozemek se o slovo přihlásí překlápeč hotových balíků na jejich základnu. Tento překlápěč je součástí standartní dodávky a v případě jeho nevyužití ho lze snadno demontovat. Hlavní výhodou překlápěče je to, že je připevněn k pohyblivému balícímu stolu a pokud není na balícím stole balík, tak je překlápěč zasunutý a nejede tak po pozemku.

Bezpečnost při práci

Aby byla zaručena maximální bezpečnost při práci na členitých pozemcích, je celý systém lisu a baličky vložen do masivního rámu s tandemovou nápravou, která je osazena flotačními koly o rozměru 560/45-22.5. Agregace s traktorem je také velmi jednoduchá, kdy stačí pouze dva hydraulické okruhy, kabel na osvětlení stroje a ISO-BUS konektor. Veškeré ovládaní jak lisu tak baličky lze provádět na ISO kompatibilním terminálu TellusGo nebo na ISO kompatibilním terminálu traktoru.

Cesta ke snížení nákladů

Jak je uvedeno na začátku tohoto článku, výrobní náklady letí nahoru a je třeba se jim věnovat. Jedním z řešení je snížit výrobní náklady na jeden hotový balík. Největší úspory dosáhnete při tvorbě senážních balíků, kdy obsluha jedním přejezdem získá kvalitní balík, u kterého mohou ihned po slisování nastartovat fermentační procesy a nedochází tak k degradaci krmiva vlivem prodlevy mezi slisováním a zabalením do fólie. Dalším benefitem je možnost tvořit hnízda o dvou balících, což velmi usnadní následný svoz balíků z pozemku. Navíc se jedná o plně univerzální stroj, který je v českých podmínkách dostatečně otestován při lisování všech druhů píce.

Jak je z výše uvedeného patrné, kombinované lisy s integrovanou baličkou Kverneland splňují všechny atributy profesionálních lisů a dokáží uspokojit i toho nejnáročnějšího uživatele. Proto neváhejte kontaktovat svého Kverneland dealera, aby právě Vám zarezervoval jeden ze zvýhodněných skladových kusů.*

Ing. Milan Mach,
produktový manažer Kverneland

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down