Vážení páni ministři,
dovolujeme si touto cestou upozornit na nejvážnější problém českého zemědělství: v položce HRDP je pouze 2,3 mld. Kč namísto vládou již jednou schválených 5,6 mld. Kč. Kvůli této chybě nezíská ČR od EU 4,5 mld. Kč, které se podařilo v závěru roku 2002 složitě vyjednat.
Ing. Jaroslav Palas Mgr. Bohuslav Sobotka
ministr zemědělství ČR ministr financí ČR
Věc: Otevřený dopis na ministry zemědělství a financí
Vážení páni ministři,
dovolujeme si touto cestou upozornit na nejvážnější problém českého zemědělství: v položce HRDP je pouze 2,3 mld. Kč namísto vládou již jednou schválených 5,6 mld. Kč. Kvůli této chybě nezíská ČR od EU 4,5 mld. Kč, které se podařilo v závěru roku 2002 složitě vyjednat.
Jak vyplývá z vládou schváleného návrhu zákona o státním rozpočtu, je navrhováno na straně jedné navýšit přímé platby o 5,2 mld. Kč, na straně druhé nevyplatit 5,6 mld. Kč na Horizontální plán rozvoje venkova a zemědělství (HRDP) vyjednaných s EU.
Jedná se o hazard s rozpočtovými prostředky, pokud Česká republika vyplácí navýšení přímých plateb a krátí prostředky HRDP. Důvod je zřejmý. Zatímco navýšení přímých plateb je pouze výdajem státního rozpočtu, tak platby HRDP nám refunduje z 80 % Evropská unie. Navíc – protože dotace jsou daňovým příjmem zemědělců – je zřejmé, že státní rozpočet na plném proplacení HRDP naopak vydělá:
dopady na státní rozpočet (SR) 100 Kč vyplacených na navýšení přímých plateb 100 Kč vyplacených na HRDP
výdaj SR - 100 - 100
daňový příjem (30 %) +30 +30
refundace výdajů SR od EU 0 +80
saldo SR -70 +10
Rozdíl je zřejmý, a to dále neuvažujeme multiplikační efekt plateb z EU na českou ekonomiku. Platby na HRDP jsou z hlediska státního rozpočtu mnohem efektivnější než navyšování přímých plateb. S péčí řádného hospodáře nelze preferovat navyšování přímých plateb na úkor HRDP, a to zejména v dnešní době, kdy je stav veřejných financí napjatý.
Nechceme více rozebírat, že zatímco prostředky HRDP jdou na údržbu travních porostů, kulturní krajinu, její schopnost zadržovat vodu, ekologické zemědělství a další agroenvironmentální programy, tak přímé platby akcentují produkci, přičemž jenom na podporu výroby a následnou likvidaci mléka je v rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu na příští rok nachystáno dalších 4,584 mld. Kč.
Realita návrhu rozpočtu je v příkrém rozporu se samotným programovým prohlášením vlády, které hovoří o tom, že: „vláda bude usilovat o udržení multifunkčního zemědělství na celé ploše zemědělské půdy, při výrazné podpoře údržby krajiny a kvality životního prostředí a podpoře ekologicky únosné produkce“.
Dovolujeme si Vás vyzvat ke společnému vyřešení výše uvedeného problému a jasné deklaraci, že prostředky HRDP nebudou kráceny. Stali bychom se tak totiž jedinou zemí EU, která dobrovolně nevyčerpá jí přidělené prostředky ze společného rozpočtu EU. Děkujeme za pochopení.
Ing. Milan Boleslav
předseda Svazu marginálních oblastí (www.lfa.cz)
(Svaz zastupuje zemědělce hospodařící v méně příznivých oblastech = 60 % výměry ČR)