14.04.2009 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovocnáři chtějí méně stromů

Ekologičtí zemědělci chtějí dosáhnout zrušení únorového nařízení vlády, které několikanásobně zvýšilo počty stromů v ovocných sadech jako podmínku pro čerpání dotací z fondů EU. Tvrdí, že tato "změna podmínek během hry" je pro ně likvidační, protože na dotace nebudou schopni dosáhnout. Pokud se o nápravu nepostará současný či budoucí ministr zemědělství, zástupci sadařů se chtějí obrátit na Evropskou komisi a Ústavní soud, řekl právník zemědělců Stanislav Polčák.

Pokud se podle něj nařízení nezmění, ekologičtí zemědělci budou muset "proti smyslu agroenviromentální politiky EU" dosázet stromky do svých sadů. V opačném případě skončí, protože bez dotací se v ekologickém hospodaření neobejdou. Změnu podmínek v Programu rozvoje venkova vláda podle senátorky Soni Paukrtové v rozporu s právem EU neprojednala s EK. Potvrdil to i ministr pro legislativu Pavel Svoboda, připustil nicméně jako možný rovněž výklad ministerstva zemědělství, že nebylo třeba tuto změnu projednávat s komisí. Ekologičtí zemědělci proto požadují minimálně pozastavení účinnosti vládního nařízení. Zemědělci podle něj budou mít nově nárok na dotace v případě, že zvýší počet stromků na hektar na minimálně 150 u peckovin a skořápkovin, na 200 u jádrovin a na 800 u bobulovin. Dosud podle zemědělců stačilo například u jabloní jen 60 stromů. Změnu podmínek pro přiznání dotací ministerstvo podle Paukrtové zdůvodňovalo ochranou před spekulativním zakládáním ekologických ovocných sadů a obavou z nedostatku peněz v programu na výplatu dotací. To však ani podle Nejvyššího kontrolního úřadu nemůže být důvodem pro nastavení nerovných podmínek pro zemědělce, kteří dotace dosud na své sady dostávali, dodala senátorka. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down