Pěstitelé ovoce na jižní Moravě jsou zatím v klidu i přes panující chladné počasí a předpověď nočních mrazíků. Rozkvétají jen některé odrůdy meruněk, poškozené však nejsou. Další stromy se teprve pomalu probouzejí. Ovocnáři doufají, že teplota nebude klesat pod minus dva stupně, uvedl ředitel Pomony Těšetice a předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný.
"Zatím se nic nestalo a není třeba šířit poplašné zprávy. Uvidíme, jak to bude v následujících dnech, ale předpověď by mohla být v náš prospěch. Dnes ji aktualizovali z minus tří na minus jeden stupeň," řekl Pokorný. "Věříme, že víc mrznout nebude," dodal.
Nakvetených je podle Pokorného zhruba 30 procent meruněk, ostatní stromy se ke květu teprve chystají, například broskve. Až později by měly vykvést jabloně. V severnějších částech kraje sice mohou být až minus čtyři stupně v noci, ale meruňky se pěstují v pásu od Hodonínska přes Břeclavsko na Znojemsko.
Loni byl na jaře problém se suchem, kdy stromům na začátku vegetačního obodbí chyběla voda. "Stromy tak byly ve stresu a projevilo se to na úrodě, dlouhodobě je to však neohrozilo. Letos se půdní vlhkost pořád pohybuje na 90 procentech, což je příznivé," sdělil Pokorný s odvoláním na exaktní měření vlhkosti.
Problém může v průběhu jara nastat se škůdci, kteří se díky teplejšímu klimatu a mírným zimám posledních dvou let šíří z jižněji položených oblastí. U švestek jde například o tmavku, u jablek o nové druhy obalečů.*