18.03.2021 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ozimá řepka – jaro 2021

V letošním roce má řepka jako komodita rekordní ceny. Vyplatí se do ní investovat a rozhodnout se pro intenzivní vedení porostů. Zvláště pokud zvolíme správné, cílené postupy, správnou strategii vedení porostu a vysoce funkční výrobky. Přípravky ENERGEN pracují vždy za Vás.

Slabé porosty řepek, nevyrovnané a zamokřené porosty. Na rozdíl od ozimých obilnin, není situace v řepkách z pohledu síly porostů tak tragická. Stejně ale můžeme cca do 30 % výměry řepek popsat jako silně podprůměrné.

Zamokřené pozemky, často spojené i se slabými porosty jsou typické pro východní Slovensko a velkou část Moravy. Ve zvýšené míře je najdeme ve všech regionech.

U všech slabých porostů bude nutná dominantní práce s kořeny, rychlým nitrátovým dusíkem. Doplňujeme fosfor a mikroprvky. Do počátečních aplikací můžeme přidat cukr. Pokud jsou porosty zamokřené, pak se cukr stává rozhodujícím momentem řešení kolabující energie porostů řepek. Do slabých porostů řepek bude významné použít nitrátové formy dusíku – LAD, LAV nebo s ohledem na potřebu síry LAS a HYDROSULFAN. Celkově bude výhodné ukončit základní výživu řepek na rozhraní března a dubna. (Je trochu více vláhy, jinak by bylo jistější spěchat.)

Doporučení Energen do hustých, slabých, opožděných a zamokřených porostů (nad 40 rostlin/m2)

Doporučujeme 0,5 l/ha ENERGEN FULHUM PLUS – výborných výsledků dosahují níže uvedené dělené dávky FULHUMU, zvláště pak v kombinaci s mimokořenovou výživou.

První aplikace na list:
ENERGEN FULHUM PLUS 0,25 l/ha, 1,5 kg P2O5 nebo plné hnojivo s dominancí fosforu, do 5% močoviny, 1,5 l/ha bóru, 3 až 5 kg cukru/ha (čím slabší a více zamokřené porosty, tím zvyšujeme dávku cukru).

Druhá aplikace na list:
Do 14 dní po 1.aplikaci – ENERGEN FULHUM PLUS 0,25 l/ha, 1,5 kg P2O5 nebo plné hnojivo s dominancí fosforu, do 15% močoviny, 2 l/ha bóru, 3 až 5 kg cukru/ha (čím slabší a více zamokřené porosty, tím zvyšujeme dávku cukru nebo melasy).

Doporučení Energen do řídkých, slabých, opožděných a zamokřených porostů (pod 40 rostlin/m2)

Doporučení jsou pro obě aplikace stejná jako u hustých porostů, pouze s tím rozdílem, že do řídkých porostů doporučíme buď plnou dávku 0,5 l/ha, nebo dělenou dávku ENERGEN AKTIVÁTOR PLUS po 0,25 l/ha do každé aplikace. Práci s kořeny a dusíkem má stejnou jako FULHUM, s tím rozdílem, že řepku podpůrně morforeguluje.

Naše doporučení do slabých porostů, pozdních výsevů a zamokřených porostů naleznete také ve videu z východního Slovenska z Trebišova:

Doporučení Energen do pěkných a vyrovnaných porostů řepek

Pro nastartování růstu kořenů doporučujeme 0,3 l/ha ENERGEN FULHUM PLUS, 1,5 kg P2O5 nebo plné hnojivo s dominancí fosforu, do 5% močoviny, 2 až 3 l/ha bóru. Vzhledem k tomu, že většina porostů ztratila velký objem listů, je potřeba doplnit do silných porostů větší sumu bóru. Dávkujeme jej podle síly porostu.

Do silných porostů budeme doporučovat pozdější aplikaci 0,5 l/ha ENERGEN STIMUL PLUS, který má stejnou práci s kořeny jako FULHUM, nejsilnější práci s podporou příjmu a zabudování nitrátové formy dusíku a protistresový deštník, který vydrží chránit porosty až do konce kvetení. Optimální termín použití je ve výšce porostu kolem 40 cm.

Celkový pohled na slabé i silné porosty řepek na nazamokřených lokalitách naleznete v následujícím videu z Farmy Král:

Obecná doporučení platná pro jaro 2021:

a) První nálety krytonosců již byly na konci února. Sledujte misky a reagujte. Silnější insekticidy si nechávejte na později. Nezapomínejte okyselovat postřiky (nejprve snížíme pH a teprve potom dáme insekticid). Stačí velmi krátká doba působení vyššího pH na insekticid a postřik nemusí mít účinek. (Okyselovat můžete fosforečnými hnojivy, kyselinou citronovou nebo speciálními přípravky…) Postřik aplikujeme až po 10. hodině v případě, když se oteplí. Musíte brouka zasáhnout, když není schovaný.

b) Doporučujeme časné použití fungicidu bez silného morforegulačního účinku. Na odumírajících listech se vyskytuje aktuálně celý sortiment chorob. Když porosty nyní nevyčistíme, budeme mít rezervoáry chorob na dlouho.

c) Odzkoušejte si, tam kde budou mrazíky, které by mohly řepku poškodit, kombinaci ENERGEN CLEANSTORM 0,5 l/ha a 5 kg/ha cukru nebo melasy. Účinek zvýšíme přidáním 1 l/ha bóru a 3 kg PK hnojiva (třeba MKP Krista).

Představení přípravků ENERGEN pro rok 2021:

V tomto videu naleznete několik slov k přípravkům Energen v souvislostech s jejich optimálním umístěním v sezoně a v plodinách.

V příštích týdnech budeme s Petrem Králem dokumentovat vývoj různých porostů a postupně natáčet videa nejenom k pšenicím a řepkám, ale i ke speciálním plodinám. Budeme sledovat všechny změny počasí, a pokud nastane nějaká významná změna, na kterou byste měli reagovat, rychle ji pro Vás zpracujeme v aktualitách. Speciální vstupy bude mít i Kamil Kraus, který bude komentovat případné stresové vlivy a řekne Vám, jak na ně a proč reagovat.*

Přejeme Vám dobrý průběh počasí a dobré ceny komodit.

Ing. Kamil Kraus KBFR ČZU Praha,  Ing. Petr Král – poradenství Energen pro ČR a SR

Ing. Jaroslav Mach – vývoj přípravků Energen

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down