18.03.2021 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ozimé obilniny – start do jara 2021

Pozdní výsevy pšenic a zamokřené porosty:
Pozdní výsevy pšenic můžeme nalézt křížem přes území České i Slovenské republiky. Bylo to dáno mokrým průběhem určité části podzimu a nedalo se nic jiného dělat.

Zamokřené pozemky, často spojené i se slabými porosty:

Jsou typické pro východní Slovensko a velkou část Moravy. Ve zvýšené míře je najdeme ve všech regionech.

U všech slabých porostů bude nutná dominantní práce s kořeny, rychlým nitrátovým dusíkem. Doplňujeme fosfor a mikroprvky. Do počátečních aplikací můžeme přidat cukr. Pokud jsou porosty zamokřené, pak se cukr stává vyrovnávajícím momentem kolabující energie. Nechceme porosty nechat zpožděné, každý den vysokého výkonu fotosyntézy znamená tvorbu výnosu. CCC nedáváme do porostů, dokud nejsou růstově rozjeté, jinak je můžeme zabrzdit i na 10 dní v růstu.

Doporučení Energen do opožděných

a zamokřených porostů

První aplikace na list:

ENERGEN FULHUM PLUS 0,25 l/ha, 1,5 kg P2O5 nebo plné hnojivo s dominancí fosforu, do 5% močoviny, 0,2 l/ha bóru, 3 až 5 kg cukru/ha (čím slabší a více zamokřené porosty, tím zvyšujeme dávku cukru).

Druhá aplikace na list:

Do rozjetých porostů – ENERGEN FULHUM PLUS 0,25 l/ha, 1,5 kg P2O5 nebo plné hnojivo s dominancí fosforu, do 15% močoviny, 0,2 l/ha bóru, 3 až 5 kg cukru/ha (čím slabší a více zamokřené porosty, tím zvyšujeme dávku cukru), 0,5 až 0,7 l/ha CCC.

Odpovědi na vaše dotazy

Když jsme u těch doporučení, tak se na nás obracíte s mnoha dotazy. Dva z těchto nejčastějších dotazů, které považujeme za důležité, jsme s Petrem Králem okomentovali. Komentář naleznete v následujícím videu.

Doporučení do slabých porostů

Naše doporučení do slabých porostů, pozdních výsevů a zamokřených porostů naleznete také ve videu z Želiezovec.

Fotografií dvou typově odlišných porostů pšenice odrůdy Airbus pořídil Kristián Randár ve společnosti SLAN s. r. o., Dubové (potenciálně silně přísuškový region), okres Zvolen na Slovensku. Výsevek 5,5 MKS. Porost vlevo má 3 silné, vyrovnané odnože, porost vpravo je nevyrovnaný a má 1 až 3 odnože. Porost je aktuálně přihnojený 150 kg DASA a u husté pšenice vlevo je plánované v BBCH 30/31 krácení Moddusem a přidání 0,3 až 0,5 l/ha APIKÁLU. (Dle finální hustoty v termínu krácení.) Naopak slabší porost na pravé straně bude dobře reagovat na podporu tvorby kořenů ENERGEN FULHUM PLUS v dávce 0,3 l/ha. Do obou porostů vzhledem ke kyselé půdě půjde opakovaně listová aplikace fosforu.

Silné porosty, které byly vyseté včas v 9. měsíci před nástupem dešťů.

Nepotřebují velké sumy rychlého nitrátového dusíku. Ten si můžeme schovat až na start sloupkování. V odnožování budeme doporučovat nižší regenerační dávku dusíku do 50 kg/ha. (močovina, močovina se sírou, DASA). Tedy formy dusíku primárně podporující tvorbu kořenů a v dávce, která bude postačovat k nastartování mikrobiálního života v půdě.

Poměrně podrobně jsme komentovali stav takovýchto porostů ve videu z Farmy Král, nadmořská výška 450 m, včasný výsevek odrůdy WPB Calgary.

Pokud bychom chtěli naše doporučení uzavřít něčím obecně platným pro toto jaro, pak je nutné si uvědomit, že byl proplavný režim a že pro kvalitní výnos a pro dosažení dobrého výnosu bude nutno doplnit síru, vápník, hořčík a tam, kde to má smysl i nitrátový dusík.

Dalším důležitým momentem jsou v ozimých obilninách půdní krusty a utažené půdy. Pokud nemáme půdu zcela mokrou jako plastelínu, je výhodné, jak to bude možné, projet porosty prutovými nebo ježkovými branami. Vzduch, který takto vneseme do půdy, ji bude rychleji prohřívat a popožene všechny procesy dopředu. (Jak mikrobiální, tak růst porostu.) Nebojte se mírného poškození porostu, tím podpoříte proces odnožování. Porosty neprojíždíme branami pouze v případě, kdy jsou rostliny vyseté velmi mělce a mohli bychom je vytrhat, nebo tam, kde je ještě moc vody.

Poradenství na farmách – poloprovozní pokus v ozimé pšenici

Dovolíme si ukázat jeden příklad pokusu, na kterém jsme se domluvili na 40 ha pšenice ozimé, odrůdy Julia na Statku Miroslav a. s. na jižní Moravě. Celý pokus je i s výsledkem, který je zpracovaný i do ekonomiky, uveden v následujícím videu.

V příštích týdnech budeme s Petrem Králem dokumentovat vývoj různých porostů a postupně natáčet videa nejenom k pšenicím a řepkám, ale i ke speciálním plodinám. Budeme sledovat všechny změny počasí, a pokud nastane nějaká významná změna, na kterou byste měli reagovat, rychle ji pro Vás zpracujeme v aktualitách.

Speciální vstupy bude mít i Kamil Kraus, který bude komentovat případné stresové vlivy a řekne Vám, jak na ně a proč reagovat.*

Přejeme Vám dobrý průběh počasí a dobré ceny komodit.

Ing. Petr Král – poradenství Energen pro ČR a SR

Ing. Jaroslav Mach – vývoj přípravků Energen

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down