Označení Tokaj z lahví slovenských výrobců tokajského vína nezmizí. Soudní dvůr Evropské unie dnes zamítl žalobu Maďarska vůči Evropské komisi, kterou Budapešť podala vůči zápisu této značky do evropského registru chráněných zeměpisných označení vín E-Bacchus pro slovenské vinaře. Informovalo o tom zastoupení Evropské komise na Slovensku.
Tokajská vinařská oblast se nachází na Slovensku i v Maďarsku. Obě země se o právo na značku Tokaj přou už delší dobu. Kromě toho se nedokázaly dohodnout ani na rozloze vinařské oblasti v zemi pod Tatrami.
Značku Tokaj si v oficiálním unijním registru v minulosti zaregistrovalo Maďarsko. Slovensku se zase podařilo prosadit označení Vinařská oblast Tokaj. To se nelíbilo Budapešti, která poukázala na to, že slovenský zákon počítal s označením Tokajská vinařská oblast.
Žalobě Maďarska ale soud nevyhověl s odůvodněním, že slovenská právní úprava v době zavedení databáze E-Bacchus obsahovala označení Tokaj a že ke změně na tokajský došlo až později. V roce 2010 se Slovensko znovu vrátilo k názvu Tokaj.
Tokajská vinařská oblast je s výměrou 907 hektarů nejmenší ze šesti vinařských regionů země. V této oblasti se vyrábí víno z odrůd Lipovina, Furmint a Muškát žlutý. Maďarsko ale tvrdí, že na Slovensku lze tokajské víno vyrábět pouze z hroznů pěstovaných na území s rozlohou 565 hektarů.