Paběrkováním na polích chtějí pomáhat

Iniciativa Zachraň jídlo chystá na letní měsíce letošního roku nový projekt s názvem Paběrkování. Jeho smyslem je sbírat na polích a v sadech plodiny, které by zemědělci z různých důvodů neprodali, a posbírané přebytky pak předat potravinové bance. Náš týdeník o tom minulý týden informovala Anna Strejcová ze zmíněné iniciativy.

Iniciativa Zachraň jídlo hodlá s pomocí dobrovolníků vyrážet na pole a sesbírané jídlo prostřednictvím potravinové banky dál distribuovat charitativním organizacím. Iniciativa proto v současnosti hledá zemědělce, kteří ví, že obvykle nesklidí sto procent své úrody. „Zájem máme o paběrkování brambor, které nepoberou stroje, přezrálého ovoce ze sadů a esteticky nevyhovující zeleninu. Lidé mají o takové plody zájem, i když neodpovídají standardům obchodních řetězců, jak jsme se přesvědčili na happeningu Tisíc kilo, kde jsme rozdali dvě a půl tuny nestandardní zeleniny, “ říká Adam Podhola, koordinátor projektu. Zemědělci, kteří možnost paběrkování nabídnou, by měli mít z logistického důvodu svá pole v blízkosti Prahy, to znamená v Polabí nebo ve Středočeském kraji. Výjezdy se uskuteční vždy nárazově, podle momentálních přebytků.

Kontakty na zemědělce Zachraň jídlo sbírá na e-mailové adrese info@zachranjidlo.cz a dobrovolníci se mohou hlásit prostřednictvím webového formuláře.

Nejnovější aktivita iniciativy Zachraň jídlo chce upozornit na velké množství jídla, které se vyhodí hned na počátku potravinového řetězce, u pěstitelů. Důvodů, proč tyto plodiny kompostují, nechávají zkrmit zvířaty nebo dokonce vůbec nesklidí, je podle Strejcové několik. Kromě nadměrné produkce v určitých obdobích hraje roli také nestálá poptávka, levné konkurenční zboží ze zahraničí a velké nároky prodejních řetězců na estetickou kvalitu zeleniny. Například brambory jsou příliš malé či velké, ředkvičky mají listy nažloutlé nebo mrkve jsou příliš zkroucené. Výživová hodnota této zeleniny je ovšem stejná jako té prvotřídní, prodávané na pultech obchodů.

„Paběrkovací výjezdy pořádá také britská organizace Feedback, která u zemědělců sklízí přebytky už tři roky. Za tu dobu se jí podařilo nashromáždit více než 110 tun plodin, zapojit přes pět set dobrovolníků a rozšířit základnu do šesti regionálních center. Paběrkování ale není nic nového. Generace našich rodičů či prarodičů si na sběr plodin po žních dobře pamatuje.“ uvedla Strejcová.

Iniciativa Zachraň jídlo připravila pro své příznivce pro letošek nové webové stránky, kde lze najít historii a úspěchy skupiny, fakta o plýtvání, recepty a inspirativní videa. Důležitou novinkou je i možnost začít přispívat Zachraň jídlu na jeho další činnost finančně. Darovat lze prostřednictvím jednoduchého formuláře na webu na adrese www.zachranjidlo.cz.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down