Kvůli horší úrodě na zahrádkách budou mít pěstitelské pálenice na Vysočině zřejmě kratší sezónu než obvykle. V létě sice lidé vozili dost ovoce, ale podzimní sklizeň jim pokazily deště. Ovoce má také nižší obsah cukru. Podle provozovatelů pálenic bude kvůli tomu letos méně i oblíbené slivovice.
Pálenice ve Stonařově zahájila novou sezónu v první půli července. "Vypadá to na slabší průměr. Letní ovoce jakž takž bylo, ale to podzimní kvůli dešťům pohnilo na stromech, toho tolik není," řekl provozovatel pálenice Jiří Smejkal. V těchto dnech běží výroba pálenek naplno, ve dne i v noci. Délka sezóny se podle Smejkala zatím nedá přesně odhadnout, protože neví, kolik ovoce ještě mají zákazníci doma. "Na nějaké tři čtyři měsíce kvas máme. Ale my jsme byli zvyklí pálit až do června, to teď asi nebude," předpokládá.
Jako slabší hodnotí probíhající sezónu i Karel Eliáš, majitel pálenice v Kozlově na Žďársku. "Zatím je ovoce dost, ale myslím, že nebude co pálit po Novém roce, protože tady nebyly švestky," uvedl. I tato pálenice je v provozu od 10. července, zpracovávala zatím ovoce tak, jak dozrávalo. "Byly ryngle, byly hrušky, jablka, teď se vozí první pološvestky," řekl.
Naopak více kvasu než loni zatím lidé vozí do pálenice v Pacově na Pelhřimovsku. "Ta minulá sezóna byla solidní, ale letos je to lepší," uvedl Pavel Vaněk z pálenice.
Celní úřad na Vysočině eviduje 53 pěstitelských pálenic s platným povolením. "Každý rok se jejich počet navýší o jednu až dvě," uvedla mluvčí úřadu Hana Semorádová. Během minulé výrobní kampaně, která trvala od loňského léta do června tohoto roku, bylo v pálenicích na území Vysočiny vypáleno 236 777 litrů alkoholu se 100 procenty lihu. Největší pálenice v tomto kraji vyrobila 15 755 litrů stoprocentního alkoholu. Běžná pálenka má obsah lihu kolem 50 procent.
Podle starších úředních údajů kupříkladu v roce 2011 pálenice na Vysočině vyrobily 176 000 litrů ovocných destilátů se 100 procenty lihu. O rok dříve to bylo 218 000 litrů.*