Pěstitelské pálenice na vysočině letos většinou vyrábějí méně pálenky z jablek a hrušek. Vzhledem k úrodě na okolních zahrádkách ale jejich provozovatelé v některých místech kraje očekávají, že zákazníci přivezou dost švestek na slivovici. Celní úřad pro Kraj Vysočina nyní na svém území eviduje 51 pálenic, počet se v posledních letech výrazněji nemění. Novou sezónu zahájily v červenci.
Pro pálenici ve Stonařově na Jihlavsku byla rekordní minulá výrobní kampaň ukončená k letošnímu 30. červnu. Proti loňsku je letos ovoce v tomto území méně, což se týká hlavně třešní, jablek a hrušek, řekl Jiří Smejkal z pálenice. Ovoce zatím mělo i nižší obsah cukru než po loňských vedrech, i když díky nynějšímu teplému konci léta by dozrávající plody měly ještě sládnout. Blum a švestek by v okolí pálenice mělo být dost.
Podobně hodnotí úrodu na zahrádkách Roman Koudela z Polenské palírny. Podle něj to nebude takové jako loni a předloni, co se týče jablek. Švestek je víc. Podle Josefa Růžičky z pálenice v Krnčicích na Třebíčsku škodí ovocným stromům v okolí sucho a ovoce tam je podstatně méně než vloni. Švestky sesychají. Nyní dozrávají a sucho jim nesvědčí.
Provozovatel pálenice v Dobešově na Pelhřimovsku Ladislav Novotný si zatím na sezónu nestěžuje. Dosud vyrobily pálenky stejně jako v ostatních letech. Lidé přinášeli kvas z třešní, hrušek, letních jablek, ale také z rybízu a meruněk.
Za vypálení litru pálenky s padesátiprocentním obsahem alkoholu z vlastního ovoce lidé v kraji platí zhruba mezi 120 a 140 Kč, cena se liší i podle nabízených služeb.
Podle údajů celního úřadu vyrobily pálenice na Vysočině během minulé kampaně ukončené letos v červnu dohromady 218 149 litrů stoprocentního alkoholu, o sezónu dříve jejich roční produkce v součtu činila 167 494 litrů.*