Pandemie koronaviru přivedla k oboru květinářství nové lidi. Svaz květinářů a floristů odhaduje, že nemusel skončit žádný prodejce květin. Vznikala nová zahradní centra, rozmach zažívá prodej přes e-shopy. Stabilnější ceny zůstaly u hrnkových květin, které se pěstují v ČR. Řezané květiny zdražily, podle průzkumu svazu vzrostla cena od dvaceti do čtyřiceti procent. Uvedl to předseda Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák.
Česká republika podle něj doplatila při pandemii na to, že se tu nepěstují téměř žádné květiny k řezu. "Dodávky hlavně ze začátku byly hodně složité a bojím se, že i v následujícím období to bude komplikované. Máme signály o tom, že řada pěstitelů v zahraničí omezila výrobu řezaných květin a i rozmnožovacího materiálu," uvedl Horák. Ceny tak vzrostly nejvíce právě u řezaných květin. "Záleží vždy na druhu. Dělali jsme si průzkum a z něho vyplynulo, že zdražení je v průměru dvacet procent, maximálně do čtyřiceti," řekl Horák.
U hrnkových květin je situace stabilnější. Na trh čeští pěstitelé dodávají primule, dvouletky, balkonové květiny, chryzantémy, bramboříky a vánoční hvězdy. "V cenách se odráží i to, že je nedostatek substrátů, květináčů a dodací lhůty jsou velmi dlouhé. Dostat květináč za tři měsíce, když potřebuje zahradník vysazovat, je problém. Ceny vstupního materiálu šly dost výrazně nahoru," uvedl.
Prodejen květin a zahradních center podle Horáka přibylo. Rozmach zažívají e-shopy. "Neznám jediné květinářství, které by zavřelo, spíše naopak vznikala nová. Bohužel e-shopy nedělají vždy dobré jméno našemu oboru. Objevují se stížnosti na podobu dodané kytice, která se výrazně liší od té na obrázku e-shopu," uvedl Horák.*