O podpory na zhruba 1,13 milionu hektarů se v rámci agroenvironmentálních opatření na letošní rok uchází 9178 žadatelů. SZIF by jim měl vyplatit asi 3,15 miliardy korun. „Rozhodnutí začneme vydávat přibližně koncem února příštího roku a následně vyplácet dotace,“ uvedl Vilém Frček za SZIF.
Ještě v těchto dnech ovšem čeká třicet žadatelů na rozhodnutí o přiznání agroenvi dotací za minulý rok. Fond vloni přijal 8548 žádostí, z toho 260 jich předkladatelé stáhli. Rozhodnutí dosud dostalo 8258 subjektů na plochu asi 1,097 milionu hektarů. „Vyplaceno bylo 2,878 miliardy korun, přitom celkem to má být 3,083 miliardy korun,“ upřesnil Frček. Průtahy s vypořádáním podpor podle něho plynou z komplikací při administraci změnových požadavků a převodů závazků.
Nejasnosti ovšem doprovázely zdanění těchto dotací za rok 2004. „Do letošního 30. června, dokdy jsme museli podat daňové přiznání za loňský rok, jsme neměli od SZIF rozhodnutí o přiznání dotace. Nevěděli jsme tedy, zda nárokovanou podporu vůbec dostaneme, popřípadě v jaké výši, proto jsme ji do přiznání nezahrnuli. Jenže finanční úřad nám vyměřil penále 0,05 procenta za každý den opoždění platby,“ popisuje zkušenost akciové společnosti Živa z Klášterce nad Orlicí její ředitel Oldřich Žďárský. Rozhodnutí firmě přišlo v polovině září, hned poté podala dodatečné daňové přiznání pro tento příjem. „Máme však zaplatit penále 17 tisíc korun. Ale odvoláme se, protože to považujeme za nespravedlivé,“ řekl. Sankcím někdo předešel tím, že očekávané dotace zahrnul do daně z příjmu, aniž měl od SZIF potvrzení o jejich přiznání.
Agrární komora asi před měsícem požádala dopisem ministra financí Bohumila Sobotku, aby finanční úřady zemědělcům pokuty v takových případech nedávaly. „Je to nespravedlivé,“ domnívá se tajemník komory Jan Záhorka. Odpověď od Sobotky zatím nepřišla.