25.07.2005 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Peníze i pro odbahňování rybníků

Podporu na odbahňování či revitalizaci rybníků, stavbu čistíren odpadních vod nebo pro vytvoření sítě poraden ekologického zemědělství je možné hledat i v resortu životního prostředí.
Přidělení finančních prostředků pro 107 projektů za více než dvě miliardy korun z druhé výzvy ekologické části operačního programu Infrastruktura podepsal v uplynulých dnech ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Evropský fond regionálního rozvoje (ERDF) na tyto projekty přispěje částkou dosahující téměř 1,4 miliardy korun. Projekty z této výzvy je možné rozdělit do tří skupin. Jednou je péče o krajinu, a to zejména odbahňování a revitalizace rybníků a jiných vodních nádrží, výstavba retenčních nádrží s protipovodňovým efektem a ošetřování zeleně. Druhou oblastí jsou obnovitelné zdroje energií a zlepšení čistoty ovzduší. Ve třetím okruhu jsou projekty na nakládání s odpady (investice do kompostáren, regionálních systémů nakládání s odpady, sběrných dvorů, třídicích a recyklačních linek apod.) a na odstraňování starých ekologických zátěží. První výzva pro ekologické projekty z programu Infrastruktura proběhla v loňském roce a zaměřila se na podporu výstavby čistíren odpadních vod a kanalizací. Od prvního září do konce října budou žadatelé moci podávat své projekty (ze všech zmíněných oblastí) v rámci třetí výzvy na Státní fond životního prostředí, který spravuje české prostředky na spolufinancování fondu. Jak uvedl ředitel fondu Andrej Mudray, je podpora ekologických projektů prostřednictvím programu Infrastruktura velmi výhodná. Evropská unie totiž přispívá na tyto projekty až 75 procenty uznatelných nákladů, k nimž SFŽP přidá dalších deset procent. Zbytek musí uhradit žadatel. "Takto z peněz fondu podpoříme daleko více projektů," uvedl ředitel. Odůvodnil tak i skutečnost, že fond přenesl těžiště využití svých prostředků do programu strukturálních fondů a národní programy letos zatím neotevřel. Úspěšné projekty na odbahňování rybníků a revitalizaci vodních nádrží podala nejen města — například Polička či Těšín, ale také městyse či malé obce. Česká republika je jediným z členských států, který pro oblast životního prostředí čerpá peníze i z Evropského sociálního fondu. Prostředky z něj jdou do operačního programu Rozvoj lidských zdrojů, který u nás spravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Z toho programu má resort životního prostředí vyčleněno 2,5 procenta prostředků, což představuje 350 milionů korun. Z nich v první výzvě rozdělil 54 milionů korun. Podporuje jimi projekty na environmentální vzdělávání. Podle Ambrozka je možné dotovat i síť poraden pro ekologické zemědělství. Jde však o neinvestiční dotace, nelze z nich tedy financovat stavby budov apod. Druhé kolo pro předkládání těchto projektů již běží a uzavře se 5. září. Rozdělit by se v něm mělo 150 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down