Po bouřlivé diskusi poslanci minulý týden schválili státní rozpočet na rok 2010. Přes původní nesouhlas vlády přidali kromě platů na sociální služby, platů úředníků i požadovaných 1,5 miliardy korun zemědělcům. Farmáři tak mají naději na vyšší dorovnání přímých plateb.
Předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jiří Papež pro náš týdeník uvedl, že část těchto finančních prostředků pro zemědělce bude přesunuta například z fondu dopravní infrastruktury, část z prostředků na kompenzaci škod lidem postiženým přesídlením na Podkarpatskou Rus a z dalších zdrojů. Upozornil, že získání 1,5 miliardy korun neznamená však dorovnání přímých plateb na maximální možnou úroveň. „V současné době je to ale nejvíce, co jsme mohli udělat,“ řekl Papež. Podle něj se ještě povedou další diskuse, například o přesunu finančních prostředků z Pozemkového fondu ČR (PF), na což bude potřeba novelizace zákona o Pozemkovém fondu. Část prostředků by mohla pocházet i z Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). V rámci stávajícího rozpočtu ministerstva zemědělství by měly být totiž na přímé platby přesunuty ještě až čtyři miliardy korun, což by mělo zajistit plné možné dorovnání přímých plateb a zabránit prohloubení rozdílů v dotacích mezi českými farmáři a jejich kolegy ve starých členských zemích Evropské unie.
Agrární komora ČR schválený rozpočet uvítala. „S rozpočtem jsem spokojen, nicméně je to první krok. Teď je na řadě ministerstvo zemědělství, aby našlo rezervy ve svém resortu,“ poznamenal prezident AK Jan Veleba. Podle něj na schválení zvýšení plateb zemědělcům měly vliv i předcházející akce komory ČR, jako byla například 2. prosince demonstrace v Praze. Posílili pozitivní přístup veřejnosti k zemědělcům, sdělil.
Poslanci minulý týden schválili i zvýšení národních podpor do agropotravinářského komplexu.na příští rok o 200 milionů korun na 1,1 miliardy, což je na částku srovnatelnou s letoškem. Tyto peníze navíc pocházejí z provozních výdajů ministerstva zemědělství. Vláda původně chtěla objem dotací snížit kvůli úsporným škrtům v rozpočtu na 900 milionů korun. Sněmovna navýšila peníze na neinvestiční dotace o 150 milionů na 850 milionů korun. Částka určená na dotace na pořizování investičního majetku vzrostla proti vládnímu návrhu o 50 milionů na 250 milionů korun.
Největší část národních dotací, a to 210 milionů korun, mají v příštím roce podle upraveného návrhu získat chovatelé hospodářských zvířat na udržování a zlepšování genetických vlastností chovů. Celkem 155 milionů korun zahrnuje položka nákazový fond, z nějž stát zemědělcům přispívá například na zákonnou likvidaci těl uhynulých zvířat. Na podporu ozdravování polních a speciálních plodin je určeno 150 milionů korun. Na podporu včelařství je určeno 70 milionů korun a genetické zdroje 63 milionů. Zpracování zemědělských produktů bude podpořeno sumou 180 milionů korun.
Sněmovna odsouhlasila i návrh rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) ve výši 33,7 miliardy korun. Většina peněz má být použita na dotace zabezpečující společnou zemědělskou politiku Evropské unie. Rozpočet počítá s tím, že z EU do fondu připlyne na dotace přes 23 miliard korun a ze státního rozpočtu více než čtyři miliardy korun. Další příjmy má SZIF získat například z tržeb za prodej surovin z intervenčních nákupů (2,1 miliardy Kč) nebo právě z prostředků PF či PGRLF (2,5 miliardy korun).
Kromě dotací do zemědělství ve výši 32,2 miliardy korun by měl v příštím roce SZIF vydat 1,38 miliardy na správní výdaje a 50 milionů na podporu propagace tuzemských potravin.