14.09.2023 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Perspektivy chovu skotu v České republice

Chov skotu v České republice má jistě perspektivu. Neobejde se ale bez robotizace, automatizace a umělé inteligence. Shodli se na tom účastníci diskuse o perspektivách chovu skotu v ČR, která se konala v rámci výstavy a předvádění zemědělské techniky Dne Zemědělce v obci Kámen. Předseda Svazu chovatelů českého strakatého skotu a předseda výrobně-obchodního družstva se sídlem v Kámeně Marian Bílý připomněl, že zemědělství nejde dělat bez chovu skotu. Diskutující poukázali i na propad cen mléka, který představoval i pět korun za litr.

Chov skotu v ČR má budoucnost

Podle Bílého má chov skotu v ČR budoucnost a nezáleží na chovaném plemenu. To potvrdil i předseda Svazu chovatelů holštýnského skotu Josef Diviš. „Nástroji ministerstva jsme přesvědčováni, abychom více zatravňovali půdu. Produkce z travních porostů tak poroste a jsou ji schopni zpracovat pouze přežvýkavci. Tady je jejich nezastupitelná role,“ konstatoval. Předseda Českého svazu chovatelů masného skotu František Farka poznamenal, že ČR má v porovnání se západními zeměmi, jako je Nizozemsko nebo Francie, daleko nižší zatížení na hektar zemědělské půdy. „Mediálně se propírá, že je třeba snižovat stavy skotu, ale u nás k tomuto snížení došlo již v 90letech a dnes jsme na spodní hraně. Dostat se ještě pod tuto hranici by bylo pro půdu a životní prostředí ještě škodlivější. To bychom neměli dopustit. Je to jedno velké riziko, které nám hrozí,“ konstatoval s tím, že všichni, kdo produkují masný skot, jsou kritizováni za to, že ho vyvážejí do zahraničí. „Z jedné strany to není úplně dobře, ale z druhé strany nám to umožňuje určitou svobodu v tom, že to pomáhá formovat tuzemské ceny,“ řekl. Bílý poukázal na význam chovu skotu pro udržení úrodnosti půdy. „Nelze využívat pouze minerální hnojiva,“ podotkl.  

Užitkovost skotu výrazně stoupla 

Diviš poznamenal, že produkce na jednu dojnici se za poslední roky výrazně zvýšila. „Díky liberálnímu přístupu k plemenitbě chovatelé holštýnského skotu dokázali neuvěřitelné a ČR patří mezi pět států, které mají nejvyšší užitkovost v Evropě, a mezi osm v celém světě,“ řekl.  Podle něj produkce na jednu dojnici se od roku 1990 zvýšila 2,5 až třikrát. Dosavadní úbytek dojnic se tím podařilo nahradit, řekl a připomněl nástroje, které tomu také napomohly, ať už je to kontrola užitkovosti nebo genomika, či využívání nejmodernější techniky. Bílý poznamenal, že čeští chovatelé jsou velice úspěšní. U českého strakatého skotu je v plemenné knize zapsaných zhruba 120 tisíc dojnic, u holštýnského skotu 230 až 240 tisíc. Podle Bílého dojnic je dostatek, v republice se vyprodukuje mléko a vyváží se, podobné je to u masa. „Máme sice skvělé výsledky, ale co s tím. Spotřeba mléka, ale hlavně hovězího masa je dlouhodobě na nízké úrovni. Je někde kolem osmi kilogramů na hlavu za rok. Čokolády se přitom sní 16 kilogramů,“ porovnal.  „Kdyby se v této zemi začalo jíst 30 kilogramu hovězího, tak nebudeme mít nadbytek. Ale stavy bych rozhodně nesnižoval, musíme je navázat i na úrodnost půdy. Živočišnou výrobu bych neodděloval od rostlinné,“ konstatoval. Co se týká případného zvyšování stavů dojeného skotu, podle Bílého by mohly růst, ale pak je třeba zpracovat vyprodukované mléko. Podle Farky v růstu stavů masného skotu ještě je prostor. 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down