Úroda obilí a řepky v Ústeckém kraji byla letos nejhorší za posledních deset let a je hluboko pod průměrným výnosem ČR. Částečně je na vině třetím rokem trvající nedostatek srážek a vyšší teplota v rozhodném období, ale hlavně kalamitní výskyt hraboše polního. Zemědělci proto žádají o pomoc stát. Vyplývá to z prohlášení krajské agrární komory Ústeckého kraje (KAK ÚK).
Ztráty ze sklizně dosahují vlivem hlodavců podle jednotlivých lokalit u obilovin podle komory 30 až 80 procent, což představuje celokrajský výpadek v tržbách zemědělců více než půl miliardy korun. Řada zemědělských podniků Ústeckého kraje se bez ohledu na formu podnikání dostala podle komory do velmi svízelné finanční situace, která je ještě umocněna tím, že hraboši v tomto období silně poškodili nebo již zcela zdevastovali nově založené porosty řepky, nadále poškozují porosty cukrové řepy, krmných plodin. Mnozí zemědělci proto zvažují, zda vůbec provést osít ozimé obiloviny.
Krajská agrární komora vyzvala orgány ministerstva zemědělství a Agrární komoru ČR k řešení současné situace. "Vzhledem k tomu, že poškození porostů hlodavci není možno pojistit u žádného pojišťovacího ústavu, považuje KAK ÚK za legitimní požadovat na státních orgánech kompenzace za neumožnění účinné ochrany soukromého vlastnictví," uvedla komora v prohlášení s tím, "že nařízení UKZÚZ jsou podle ní nedostatečná a zdlouhavá".*