Pěstitelské pálenice Vysočiny měly málo letního ovoce, méně asi bude i švestek

Pěstitelské pálenice na Vysočině podle ankety měly málo letního ovoce, vzhledem k nižší úrodě na zahrádkách očekávají také méně švestek a jablek. Za vypálení litru padesátiprocentní pálenky se platí okolo 200 korun, někde je cena o něco nižší. Platby se liší i podle poskytovaných služeb.

Celní správa na Vysočině eviduje 46 pěstitelských pálenic, novou sezónu z nich do konce srpna zahájila víc než polovina.

Z evidovaných výrobních zařízení jsou čtyři delší dobu nevyužívaná, sdělil Pavel Pařík z Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Doplnil, že občas se mění i provozovatelé pálenic. V minulé kampani byla výroba ovocného destilátu v kraji podle údajů celníků o čtvrtinu nižší než o rok dříve.

Horší sezóna než loni

Lihovarský rok se počítá od 1. července do 30. června. Pálenice U Jiřího ve Stonařově na Jihlavsku opět funguje od 10. července. "Pálíme, bylo docela obstojné množství třešní, jsou nějaké hrušky, blumy, nezdají se špatná jablíčka. Něco bude, ale zatím to vypadá asi o něco hůř jak jiné roky," řekl provozovatel Jiří Smejkal. Nejspíš bude méně i švestek na slivovici. "Někdo má, někdo nemá. Teprve začínají modrat, začíná se ukazovat, co na těch stromech je," uvedl.

Ve Starči na Třebíčsku zahájí pálenice sezonu 4. září, o dva až tři týdny později než obvykle. "Nebylo ovoce, třešně, meruňky, vůbec u nás," řekl Martin Čech za pálenici. Jak to bude s podzimním ovocem, se podle něj teprve uvidí.

Pálenice v Pikárci na Žďársku pálí od poloviny července, zatím jeden dva dny v týdnu. Meruňky v květu pomrzly. "Byly nějaké třešně, pár višní, začínají teď blumy," řekl Stanislav Broža z pálenice. Co vidí při jízdách po okolí, nejsou moc vidět ani jablka.

V Úsobí na Havlíčkobrodsku je pálenice v provozu od konce srpna. "Jak se to rýsuje, bude asi míň švestek," řekl provozovatel Vladimír Klubal. Odhadl, že ovoce bude celkově méně, o něco lepší by mohla být úroda hrušek.

Nižší spotřební daň

Pro pěstitelské pálení platí snížená sazba spotřební daně 162 korun za litr stoprocentního lihu, v příštím roce by se měla zvýšit o desetinu. Ceny v palírnách od loňska ovlivňují také vyšší platby za energie, někde zákazníci mohou platbu snížit tím, že si s kvasem přinesou i dřevo.

V kampani na přelomu let 2021 a 2022 vyrobily pěstitelské pálenice na Vysočině podle celního úřadu přes 189.900 litrů stoprocentního alkoholu, v minulé kampani to bylo 142.762 litrů. Nejčastějším zjištěným pochybením je podle celníků překročení limitu 30 litrů čistého alkoholu, což je množství které si mohou pěstitelé nechat vypálit za sníženou sazbu daně z jedné sklizně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down