Pěstitelů vinné révy ve Zlínském kraji ubylo, rozloha vinic se ale zvětšila

Ve Zlínském kraji za pět let ubylo pěstitelů vinné révy, rozloha vinic se ale zvětšila. Více než třetina vinic v kraji je starých od deseti do 29 let, tedy v plné plodnosti. Nejvíce zastoupenými odrůdami je Ryzlink rýnský a Müller Thurgau. Vyplývá to z průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) mezi pěstiteli vinné révy, kteří byli v červenci 2020 evidovaní v Registru vinic. Výsledky průzkumu, který se koná jednou za pět let, zveřejnil ČSÚ letos.

Vinice v České republice podle statistiků zaujímají plochu 18.099 hektarů, z toho 459 hektarů připadá na Zlínský kraj, což je při hodnotě zhruba 2,5 procenta druhý nejvyšší podíl mezi kraji. Nejvíce vinohradů je v Jihomoravském kraji, a to 16.957 hektarů, což činí 93,7 procenta vinic v České republice. Ze 16.541 tuzemských pěstitelů jich ve Zlínském kraji bylo 404, což je mezi kraji opět druhé nejvyšší číslo. Nejvíce je jich na jižní Moravě, a to 15.972.

Ve srovnání s rokem 2015 se počet pěstitelů vinné révy v České republice snížil o 1675, tedy o 9,2 procenta. Rozloha vinic se za pět let rozšířila o 411 hektarů, to je o 2,3 procenta. Obdobně se situace vyvíjela i ve Zlínském kraji, kde za pět let ubylo 32, tedy 7,3 procenta, pěstitelů a rozloha vinic se zvětšila o 117 hektarů, což je 34,1 procenta.

Téměř 37,8 procenta vinic ve Zlínském kraji byla vysazena před deseti až 29 lety, jde tedy o vinice v plné plodnosti. Výsadby starší 30 let tvoří 34,9 procenta, výsadby staré od tří do devíti let pak 15 procent a nové výsadby do dvou let tvoří 12,3 procenta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down