Petici k nepřijetí novely mysliveckého zákona podepsaly desítky tisíc lidí

Petici myslivecké jednoty vyzývající vládu k neschválení novely mysliveckého zákona podepsalo elektronicky k dnešnímu dni přes 1200 lidí a další desítky tisíc podpisů sesbírali myslivci skrze petiční archy. Sdělil to předseda Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) Jiří Janota. Novela podle něj způsobí neodpovědné hospodaření se zvěří a oslabí práva vlastníků lesů. Ministr zemědělství Marek Výborný už dříve uvedl, že novela má snížit vysoké stavy spárkaté zvěře a škody, které působí v českých lesích, na zemědělských pozemcích a plodinách.

Podle myslivecké jednoty jsou změny v rozporu s deklarovanými cíli

"Navrhované změny zákona jsou v rozporu s jejich deklarovanými cíli. Nejen že by nedošlo ke snížení škod zvěří, což mělo být jejich hlavní účelem, ale ve skutečnosti by se tyto škody naopak zvýšily v důsledku nezodpovědného hospodaření," napsali zástupci myslivecké jednoty v petici. Myslivecká rada se podle Janoty ještě rozhodne, zda petici předloží do Sněmovny, případně do Senátu. Podepisování ukončí na základě situace při projednávání novely zákona, v současnosti komunikují s několika zákonodárci, doplnil. Novelu zákona o myslivosti schválila vláda 12. června, zákon musí dále projednat Sněmovna. Myslivci budou nově muset ulovit minimální počty zvěře, které jim určí stát, a to podle poškození lesa. Při nesplnění minimální hranice lovu dostanou pokutu. Přemnožená zvěř podle ministerstva poškodí až třetinu mladých lesů a za deset let způsobila v Česku škody minimálně za 25 miliard korun. ČMMJ si ale přeje způsob stanovení výše odlovu zvěře v honitbách přepracovat a požaduje také umožnit vlastníkům obor svobodně se rozhodnout o zpřístupnění obory pro veřejnost nebo zachovat minimální výměry honitby. Myslivecká jednota novelu kritizuje dlouhodobě. V červnu například poslala Výbornému otevřený dopis, ve kterém tvrdí, že novela zákona o myslivosti bude mít dopad na počet aktivních myslivců v Česku. Zákon naopak podporují lesníci, zemědělci a ochránci přírody. Za nepotřebnou považuje novelu také například poslankyně hnutí ANO Věra Adámková. Navrhované změny jsou podle ní pouze kosmetickou úpravou a proces přípravy novely je veden netransparentně. Ministra v písemné interpelaci vyzvala mimo jiné k vysvětlení dopadu na přírodu a životní prostředí. Sněmovna projedná novelu v prvním čtení nejspíš na některé z podzimních schůzí. Výborný připustil, že v zákoně jsou části, o kterých se ještě bude muset jednat, debata se zřejmě povede o zákazu norování.*

myslivecká jednota - petice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down