Pětice unijních zemí se domáhá prodloužení zákazu dovozu ukrajinského obilí

Pět středoevropských zemí společně požaduje, aby zákaz dovozu ukrajinského obilí do těchto států platil alespoň do konce roku, ohlásil polský ministr zemědělství Robert Telus po jednání se svými protějšky z Bulharska, Maďarska, Rumunska a Slovenska. Schůzka byla svolána v reakci na ruské rozhodnutí neprodloužit dohodu umožňující vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů. Ukrajinská ministryně hospodářství Julija Svyrydenková podle agentury Interfax-Ukrajina nevyloučila reciproční opatření ze strany Kyjeva.

Telus podle serveru Onet současně ujišťoval, že uvedené země jsou "velmi otevřené" vůči tranzitu obilí z Ukrajiny. Tvrdil, že na schůzku byli pozváni i ministři zemědělství z Ukrajiny a Moldavska, avšak z objektivních důvodů nedorazili.
Evropská komise v květnu povolila Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovensku zakázat na svém trhu prodej ukrajinské pšenice, kukuřice, řepkového semene a slunečnicových semen; tento krok neomezuje exportní tranzit do dalších zemí. Zákaz má skončit 15. září.
Polský premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že Varšava zákaz dovozu ukrajinského obilí do Polska v polovině září nezruší, uvedla agentura Reuters a citovala vyjádření dalších účastníků varšavské schůzky. Rumunský zástupce ohlásil, že se obrátí na Brusel se žádostí zákaz rozšířit i o další komodity z Ukrajiny. Solidarita s Ukrajinou je důležitá, ale také musíme chránit své trhy a nemůžeme připustit, aby je deformovalo ukrajinské obilí, argumentoval slovenský ministr Jozef Bíreš. A Maďarsko se podle Reuters nechalo slyšet, že podnikne "všechna opatření", aby zabránilo dalšímu utrpení svých zemědělců, pokud EU neprodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí do konce roku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down