Pět středoevropských zemí společně požaduje, aby zákaz dovozu ukrajinského obilí do těchto států platil alespoň do konce roku, ohlásil polský ministr zemědělství Robert Telus po jednání se svými protějšky z Bulharska, Maďarska, Rumunska a Slovenska. Schůzka byla svolána v reakci na ruské rozhodnutí neprodloužit dohodu umožňující vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů. Ukrajinská ministryně hospodářství Julija Svyrydenková podle agentury Interfax-Ukrajina nevyloučila reciproční opatření ze strany Kyjeva.
Telus podle serveru Onet současně ujišťoval, že uvedené země jsou "velmi otevřené" vůči tranzitu obilí z Ukrajiny. Tvrdil, že na schůzku byli pozváni i ministři zemědělství z Ukrajiny a Moldavska, avšak z objektivních důvodů nedorazili.
Evropská komise v květnu povolila Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovensku zakázat na svém trhu prodej ukrajinské pšenice, kukuřice, řepkového semene a slunečnicových semen; tento krok neomezuje exportní tranzit do dalších zemí. Zákaz má skončit 15. září.
Polský premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že Varšava zákaz dovozu ukrajinského obilí do Polska v polovině září nezruší, uvedla agentura Reuters a citovala vyjádření dalších účastníků varšavské schůzky. Rumunský zástupce ohlásil, že se obrátí na Brusel se žádostí zákaz rozšířit i o další komodity z Ukrajiny. Solidarita s Ukrajinou je důležitá, ale také musíme chránit své trhy a nemůžeme připustit, aby je deformovalo ukrajinské obilí, argumentoval slovenský ministr Jozef Bíreš. A Maďarsko se podle Reuters nechalo slyšet, že podnikne "všechna opatření", aby zabránilo dalšímu utrpení svých zemědělců, pokud EU neprodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí do konce roku.*