Rozhovor s Lubomírem Netolickým, předsedou představenstva a ředitelem Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu
Evropská komise nyní posuzuje, zda podpory fondu nejsou v rozporu s principy společné zemědělské politiky unie. Dají se očekávat nějaké výhrady Bruselu a změny v působnosti PGRLF?
Česká republika tzv. notifikací komisi oznámila, jaké programy fond uplatňuje od letošního května a měly by fungovat i v příštím roce. Jde v podstatě o potvrzení současného stavu. Kdybychom chtěli dělat něco nového, museli bychom EU požádat o schválení, což je složitá a časově náročná procedura, která trvá několik měsíců až rok. Jediný problém je nyní v překrývání investičních podpor s operačním programem (OP). Od 1. ledna příštího roku musíme tyto typy podpor jednoznačně oddělit. Během listopadu má zasedat národní monitorovací výbor, který by měl vyhlásit přesný rozsah opatření v rámci OP, na něž bude možné předkládat projekty. Zejména u strojů a zařízení by měl rozsah zredukovat. Nemá smysl poskytovat podpory na všechny stroje a zařízení, když finanční možnosti OP jsou omezené a dostane se jen na mizivou část zemědělců. Proto by se mělo jasně říci, které typy strojů pokryje OP. My se pak přizpůsobíme a podpoříme ostatní.
Nemělo se o rozdělení podpor rozhodnout dřív, když ke konci roku se má vyhlásit otevření dalšího kola na příjem žádostí o podporu na stroje?
Rozhodování našeho fondu je velmi rychlé oproti operačnímu programu, kde jde o velmi složitou proceduru, vyžadující konsensus všech zúčastněných stran. Nastavení kritérií nebo typů strojů pro OP musí být precizní a ministerstvo zemědělství na tom nyní pracuje. My jsme připraveni rozhodnout ze dne na den, u nás problém nebude.
Jaký je letos zájem o investiční podpory z vašeho fondu, když současně běží OP?
Obdobný jako v minulých letech. Zájemců, kteří uspěli se svými projekty u OP, není tak velké množství. Jeho podpora je výrazně nižší než z našeho programu, kde se objem úvěrů na stroje a zařízení každoročně pohybuje kolem 3,5 miliardy korun. Nyní k nám se žádostmi chodí ti, kteří nebyli uspokojeni přes OP.
V návrhu státního rozpočtu na příští rok se pro PGRLF počítá se 700 miliony korun. V zemědělském výboru zazněl návrh, že by se nějaké prostředky mohly z fondu přesunout na pozemkové úpravy. Vyšli byste s nižším přídělem?
Na program Půda, který bude v příštím roce naší prioritou, potřebujeme minimálně 500 milionů korun. Dalších 200 milionů korun plánujeme na investiční programy. Podporu pojištění chceme stejně jako letos pokrýt z vlastních zdrojů. O úvaze přerozdělit plánovaný objem finančních prostředků na národní dotace jsem slyšel. Jakmile poslanci sníží finance pro PGRLF, bude to na úkor investičních podpor nebo programu Půda. Abychom v takovém případě nemuseli omezit některé programy nebo pozastavit přijímání žádostí, můžeme třeba snížit dotaci úroků. Nechceme ale ustoupit od maximálního plošného poskytování podpor.
Kolik peněz v letošním roce vydáte na podporu nákupu půdy a investičních úvěrů?
Letošní upravený rozpočet ve výši asi 700 milionů korun plně vyčerpáme. Z toho na půdu půjde asi polovina a ostatních 350 milionů korun vydáme na investice a provozní úvěry podporované před vstupem do EU, včetně překlenovacích úvěrů pro oblasti LFA.
Agrární komora požaduje pro zemědělce na příští rok nějakou finanční výpomoc pro překonání období do závěru roku, než dostanou přímé platby z unijního a národního rozpočtu. Je reálná nějaká cesta přes PGRLF?
Vrátit se k provozním úvěrům není možné, odporuje to zásadám společné zemědělské politiky. Podobně překlenovací úvěry pro LFA jsme mohli použít před připojením k EU. Pokud by ministerstvo zemědělství chtělo poskytnout nějaké prostředky zálohově či pomoci jinou formou, muselo by si nechat nový program schválit Bruselem. Je to ale procedura na několik měsíců, tudíž by se to nestihlo. PGRLF, pakliže by bylo nutné takto pomoci, by mohl použít program vyrovnání úrokového zatížení, což je podpora jakéhokoliv úvěru do zemědělství. Ovšem dotace úroku je momentálně pouze 1,7 procentního bodu, takže zase tak velká pomoc by to nebyla. V tuto chvíli nevidím žádnou možnost, jak požadavek zemědělské veřejnosti přes PGRLF řešit.
V září měl začít soud s Mlékařským a hospodářským družstvem Jih kvůli prodeji akcií Madety. Údajně na žádost fondu byl odložen na listopad. Kdy bude první stání?
Mělo by být ve třetím listopadovém týdnu. Soud byl odložen z důvodu, že náš právník se nemohl jednání zúčastnit a mlékárenské družstvo nezaplatilo do uvedeného data soudní poplatek.