První ze dvou jarních přehlídek plemenných koní uspořádal v sobotu písecký zemský hřebčinec. Návštěvníci mohli vidět na čtyři desítky hřebců, kteří jsou v areálu ustájeni. Akce byla pro širší veřejnost a zaměřila se také na představení hřebčince. Druhá přehlídka, která se uskuteční za tři týdny, bude spíše jen pro chovatele a odborníky. Uvedla to ředitelka píseckého hřebčince Hana Stránská.
"Každý rok se snažíme do teplokrevného chovu, který je pro nás významnější, zařadit dva nové hřebce. Nemusí být v našem majetku, ale máme je zde," uvedla Stránská. O teplokrevné hřebce, jejichž potomci mají největší uplatnění v jezdectví, je nejvyšší poptávka. Statnější chladnokrevné koně ztratili své uplatnění, které představovalo především pomoc při různé práci. Nyní je občas někdo používá při těžbě v lese a nebo jako jízdní koně pro policii.
Zachovávají přirozené oplodnění
U chladnokrevných koní také chovatelé zachovávají přirozené oplodnění. U teplokrevných se většinou využívá inseminace. "Přirozená cesta skýtá určité nástrahy v podobě zranění, protože hřebci bývají divocí. Proto už málokdo tuto variantu riskuje. Navíc inseminace má výhodu v tom, že najednou lze z jedné dávky bezpečně oplodnit třeba i deset klisen," řekla Stránská.
Zemský hřebčinec v Písku nabízí od roku 1811 chovatelům plemenné hřebce, díky nimž mohou zkvalitnit svůj chov. Věnuje se i testování hřebců od jejich šesti měsíců. Každý rok nakupuje dvě desítky hřebečků z českých chovů, převážně potomků jejich plemeníků, aby ověřil, nakolik se v chovu osvědčují. Původně byl hřebčinec přímo ve městě.*