Do síně slávy českého pivovarství vstoupil Vratislav Psota, vedoucí Analytické zkušební laboratoře Brno Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského a jeden z největších odborníků na pěstování sladovnického ječmene pro výrobu českého piva. Další ocenění, cenu sládka F. O. Poupěte, získali spolumajitelé a obnovitelé Černokosteleckého pivovaru Milan Starec a Tomáš Vodochodský. Informovali o tom zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven, který cenu uděluje.
Ocenění se v běžném roce předává u příležitosti Svatováclavské slavnosti českého piva, galavečer se ale letos kvůli koronavirové epidemii nekonal. "Letos jsme se rozhodli ocenit Vratislava Psotu za jeho celoživotní obětavou práci v oboru, za vědeckou vizi a usilovnou osvětu správných technologických postupů při pěstování sladovnického ječmene, důležitosti správného výběru odrůd a jejich důležitost na chuť, pitelnost a charakter českého piva," sdělil předseda svazu František Šámal.
První zmínka o vaření piva v Kostelci nad Černými lesy je z roku 1489, vrchnostenský pivovar při zámku se pak v kronikách poprvé objevil roku 1544. "V polovině 18. století činila roční produkce vrchnostenského pivovaru více než 8000 hektolitrů piva. Roku 1836 pivovar naproti zámku lehl popelem a v letech 1837-1841 došlo k výstavbě zcela nového pivovaru se sladovnou na zelené louce v místech, kde stojí dodnes," uvedl svaz.
V minulém století odkoupili pivovar od knížete Jana II. z Liechtensteinu hostinští z okolí a zřídili z něj akciovou společnost. Po nástupu komunismu se ale do něj neinvestovalo. Roku 1987 byla uvařena poslední várka piva a provoz byl ukončen roku 1994.