Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.
"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová. Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna dnes jednala v omezeném počtu.
Sněmovna přijala zákon v předložené podobě. Neuspěly pozměňovací návrhy Mariana Jurečky, který chtěl kromě jiného navýšit takzvaný kompenzační bonus pro podnikatele z 500 na 667 korun denně. Obdobně jako poslanec Vojtěch Munzar navrhoval neúspěšně rozšířit i možnost čerpání kompenzačního bonusu souběžně s dalšími podporami. Neuspěl ani návrh Jana Hrnčíče, který chtěl, aby restaurace nemusely až do konce příštího roku u jídla a nápojů účtovat daň z přidané hodnoty.
Možnost vracení nespotřebovaného piva určeného k likvidaci či přepracování zpět do režimu podmíněného osvobození od daně mají pivovary od jara. Před epidemií koronaviru zákon převod piva zpět do daňového skladu neumožňoval. Od příštího roku nebude přesun vyžadovat povolení jako nyní, ale rozhodnutí, což by mělo snížit administrativu. Kontrolu likvidace piva by prováděla celní správa.
V principu nebudou muset pivovary platit daň z piva, které neprodaly, ale vrátilo se jim z jejich distribučních skladů. Buď ho pak můžou kvůli krátké době trvanlivosti vylít, nebo přetvořit do jiného produktu, či ho například poslat na likvidaci do bioplynových stanic, sdělila už dříve ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Pokud by se z piva vytvořil jiný alkoholický nápoj, daň by se nakonec platila.*