Cla, danění, fronty na hranici, kurzová rizika i odbyt jsou problémy, na které se připravuje pivovar Budějovický Budvar kvůli brexitu. Budoucnost prodejů ve Velké Británii řeší i třeboňský pivovar Regent. Bosch Group, významný dodavatel pro automobilky, negativní dopady na firmu a výrobní závody nepředpokládá. Vyplývá to z informací, které řekli zástupci společností.
Národní podnik Budvar vyvezl loni do 76 zemí rekordních více než 990 000 hektolitrů, nejvíc vyváží do Německa, Rakouska, na Slovensko, do Polska a Británie. Vývoz do Británie se na exportu podílí asi z pěti procent. "Situaci monitorujeme, máme připravený plán a začínáme chystat plán, kdyby nastala horší varianta. Nejhorší je pro nás tvrdý brexit z logistických důvodů. Je otázka, co se bude dít v případě clení, danění, převozů, front na hranici. Určitě se budeme muset na takovou situaci připravit. Druhá otázka je, co to vyvolá s kurzovým rizikem a jak bude vypadat naše profitabilita, co se britského trhu týká," řekl ředitel Budvaru Petr Dvořák.
Situaci kolem brexitu sleduje i pivovar Regent, který loni exportoval čtvrtinu produkce, nejvíc do Polska, Itálie a Velké Británie. "Papírově to pro nás bude, jako když vezeme pivo na Ukrajinu, do Gruzie nebo kamkoli jinam (mimo EU). Jenom nevíme, jestli nám brexit neovlivní odbyt, že by se změnil názor Britů na konzumaci evropského piva," řekl sládek Regentu Jaromír Čeleda.*