Poslanecká sněmovna minulé úterý přehlasovala prezidentovo veto a schválila novelu zákona o zemědělství. Vedle kontroverzních požadavků na nové podnikatele v zemědělství tento předpis uzákonil také vznik platební agentury v rámci Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF).
„Přes legislativní zdržení se práce na přípravě platební agentury nezastavily. Poškodilo nás to však v očích Evropské komise, které jsme museli vysvětlovat, že ani od 1. ledna nemáme sloučení dvou agentur do jedné právně ošetřené,“ uvedl ředitel SZIF Jan Höck. Ministerstvo financí, které udělí platební agentuře zmocnění k činnosti, nemohlo podle Höcka právě kvůli legislativním průtahům oficiálně zahájit akreditaci. „Nicméně auditorská firma BDO již zajišťuje předakreditační práce. Na začátku dubna by měla být agentura uznána,“ tvrdí Höck. Na rozdíl od Agentury Sapard ji už nebude schvalovat Brusel, kompetentním orgánem je pro platební agenturu Ministerstvo financí ČR.
Ze 70 procent bude náplní činnosti budoucího SZIF kontrola. V tom mu budou vypomáhat ještě další organizace, například Generální ředitelství cel, Státní veterinární správa, Státní rostlinolékařská správa, ÚKZÚZ, Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Nyní má SZIF asi 580 pracovníků, jejich počet se má rozrůst na 650 až 700. Na každém ze sedmi regionálních pracovišť fondu je kolem padesáti lidí, kteří se budou věnovat hlavně kontrole přijatých žádostí, a to jak administrativní, tak v terénu. Budou také prověřovat, zda příjemci využili dotace v souladu s pravidly.
„Po udělení akreditace budeme moci zahájit příjem žádostí o přímé platby, tzv. SAPS, které budou zemědělci podávat na zemědělských agenturách MZe,“ uvedl zástupce ředitele SZIF Vladimír Eck. Počítá se s termínem od 15. dubna do 15. května. K výplatě peněz může dojít od letošního 1. prosince do 30. dubna příštího roku. SZIF má podle ředitele ve svém rozpočtu zdroje na předfinancování přímých plateb, na něž nám EU přiznala 5,6 miliardy korun.
Höck věří, že u administrace přímých plateb financovaných z unie se nevyskytnou problémy, které doprovázejí zúřadování žádostí o doplňkové platby, tzv. top-up. „Nedostatky způsobené tím, že nebyly relevantní podklady v nově budovaném registru půdních bloků, už jsou pomalu za námi. Práce velmi pokročily a vše bude v pořádku,“ tvrdí Höck. Nicméně dodává, že za budování registrů zodpovídá ministerstvo zemědělství.
Od 1. dubna chce SZIF začít přijímat projekty pro operační program. „My budeme připraveni. Situaci ale komplikuje ministerstvo pro místní rozvoj, které musí vytvořit zázemí pro všechny operační programy,“ zdůraznil Höck.