Podoba Chráněné krajinné oblasti Poodří se od března změní, přibudou louky a drobné porosty a mokřady, naopak ubude zastavěných území. Rozloha chráněné oblasti vzroste o 1,43 procenta na 81,58 kilometru čtverečních. Do CHKO se nově zařadí přes 297 hektarů půdy, což bude znamenat nárůst o 3,7 procenta, naopak se z ní vyjme 181,8 hektaru. Návrh změny z dílny ministerstva životního prostředí schválila vláda. Informoval o tom mluvčí kabinetu Martin Ayrer.
Na nově zařazeném území by měla být mozaika luk, drobných lesních porostů s mokřady, tůněmi a prameniště, dále pak několik rybníků a dolní část nivy toku Bílovky.
Vyjmuto by mělo být území bez významných přírodních a krajinných hodnot, napsalo ministerstvo v důvodové zprávě k nařízení.
Vlastníkům pozemků, kteří nemohou v nově zařazených chráněných místech provádět některé zemědělské nebo lesní práce, bude patřit podle zákona finanční náhrada. Náklady na označení nových částí CHKO by měly být kolem 64 000 korun. Péče o luční, vodní a lesní ekosystémy bude ČR stát zhruba o 200 000 korun ročně více než při současné rozloze.
Území chráněné krajinné oblasti Poodří se nachází v Moravskoslezském kraji v severovýchodní části Moravské brány mezi obcemi Mankovice a Vražné nedaleko Oder a jižním okrajem Ostravy. Jádrem je rovinatá niva řeky Odry, na kterou navazují zvýšené okraje říčních teras a terasových plošin. Na území CHKO se nachází devět maloplošných, zvláště chráněných území – národní přírodní rezervace Polanská niva, přírodní rezervace Polanský les, Rákosina, Bažantula, Kotvice, Koryta, Bartošovický luh a Bařiny a přírodní památka Meandry staré Odry.*