18.08.2014 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plochy brambor by neměly klesat

Vzhledem ke státní podpoře, kterou by měli pěstitelé brambor získat příští rok, by se plochy osázené konzumními bramborami neměly již dál snižovat. Podpora by však měla dosáhnout jen jednotek procent nákladů, což je podle předsedy Ústředního bramborářského svazu Miloslava Chlana relativně málo, ale bramboráři to považují za signál, že stát má zájem, aby se v České republice brambory dále pěstovaly.

Podle ministerstva zemědělství je ročně  na podporu vyčleněno asi 50 milionů korun. „Představovali jsme si podporu alespoň na úrovni deseti procent nákladů, ale je to přijatelný kompromis,“ řekl Chlan na semináři v Havlíčkově Borové. Největším problémem pěstitelů konzumních brambor v Česku je podle Chlana v současné době konkurence ostatních plodin - obilí, řepky a kukuřice. „Pěstování těchto komodit nemá velká rizika a je v porovnání s bramborami dvakrát až třikrát levnější. Tato situace není nová, ale vedla k tomu, že za posledních deset let se plochy osázené konzumními bramborami zmenšily zhruba o polovinu,“ uvedl Chlan. Letos se podle údajů Ústředního bramborářského svazu celková plocha brambor mírně zvýšila přibližně o 790 hektarů na téměř 24 tisíc hektarů. Ještě v roce 2000 byly brambory na 69 tisících hektarech polí, loni jen na 23 200 hektarech. Nárůst je hlavně u brambor raných, sadbových a brambor pro výrobu škrobu. Na dalších 6100 hektarech půdy pěstují brambory zahrádkáři. Porosty zatím podle Chlana ukazují na průměrnou sklizeň, brambory by však měly být velmi kvalitní. Hektarové výnosy se budou velmi lišit v závislosti na odrůdách i na počasí. Loni bylo včetně zahrádkářské produkce v ČR sklizeno kolem 647 tisíc tun brambor. „Pokud chtějí lidé i v budoucnu kupovat české brambory, měli by jim v obchodech dávat přednost, kvalita je se zahraničními srovnatelná,“ uvedl Chlan. Spotřebitelé by se podle něj měli také naučit rozeznávat odrůdy brambor a jejich varné typy, mezi nimiž jsou značné chuťové rozdíly.

Čeští zemědělci letos prodávají podle tajemníka Ústředního bramborářského svazu ČR Josefa Králíčka čerstvě sklizené konzumní brambory asi o třetinu levněji než před rokem. Přispěl k tomu i nadbytek zásob brambor z loňské sklizně v některých unijních zemích, které tamní pěstitelé proti očekávání letos nemohli prodat v Rusku. Ruské sankce na dovoz potravinářských a zemědělských výrobků z EU by se českých bramborářů přímo dotknout neměly, protože do Ruska brambory v minulých letech skoro neprodávali. „V minulých letech sice byly do Ruska vyvezeny nějaké jednotlivé dodávky sadby, ale to byly skutečně jen jednotlivé kamiony, množství v desítkách tun,“ řekl Králíček. Kvůli neprodaným zásobám brambor v EU ale stoupl jejich dovoz do ČR. Evropští pěstitelé počítali s tím, že Rusko letos nakoupí velké množství konzumních brambor, a to i kvůli olympiádě. „To se nestalo, do dnešní doby platí zákaz dovozu konzumních brambor z unie. Ruská strana místo toho nakoupila brambory v Egyptě,“ uvedl Králíček s tím, že zákaz dovozu Rusko zdůvodňovalo fytosanitárními důvody. Kvůli neprodaným zásobám plynuly na český trh do současné doby hlavně loňské brambory z Francie. Doprodávaný import je podle Králíčka levný, což přispělo ke snížení farmářských cen v ČR. Zemědělci dostávají za kilogram brambor dodávaných na balicí linky od 2,50 koruny do 3,50 koruny. Kvůli nižší poptávce spotřebitelů sklizeň zpomalili. Králíček podotkl, že prodej brambor je touto dobou tradičně nižší kvůli dovoleným a prázdninám.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down