Ministr zemědělství Marian Jurečka odejmul licenci Plodinové burze Brno, která tak přestala vykonávat činnost spočívající ve sledování cen zemědělských komodit. Burza tak skončila po 24 letech v likvidaci. Odkladný účinek nemá ani žaloba, kterou burza podala k Městskému soudu v Praze. Uvedl to v tiskové zprávě nyní již bývalý sekretář burzy Karel Zezula.
Ministr rozhodl o odejmutí licence už loni 29. července, rozklad byl zamítnutý 13. listopadu. Burza tedy nesmí vykonávat činnost. Ceny plodin zveřejňovala pravidelně každé dva týdny, naposledy se tak stalo 16. února.
Pokud burza neuspěje se žalobou u městského soudu, je připravená podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
V Česku existuje ještě Českomoravská komoditní burza Kladno, která má i agrární sekci. Na webu burzy však jakékoliv aktuální i archivní informace o obchodování se zemědělskými komoditami neexistují.
V roce 2013 odejmulo ministerstvo zemědělství licenci například i Komoditní burze Praha, která však uspěla s kasační stížností a může činnost provozovat dál.
Podle rok staré informace na portálu ministerstva zemědělství jsou v jeho působnosti ještě Hraprako a Obchodní burza Hradec Králové, která však v posledních letech nevykazovala žádné obchody.*
Informace o cenách krmných obilovin potřebuji k výpočtu farmářských cen sóji (www.sojaservis.cz). Jistě nejsem sám kdo cenové informace potřebuje a je jenom škoda, že ministerstvo nedokáže odborné veřejnosti zařídit tyto základní informace. Chápu, že trh v ČR je tak malý, že prakticky nebude fungovat žádná burza tj. místo pro přijetí veřejně podané (tzn. objektivní) nabídky koupě nebo prodeje komodit. Ale určitě existuje metodika, která by mohla alespoň částečně nahradit tento zdroj informací. To částečně plnila PBB. Máme přece St. zemědělský intervenční fond, Statistický úřad atd. Ministerstvo by mělo tento zdroj informací nejprve zajistit a potom burzu zrušit.