Plzeňský kraj poprvé podpoří nejmenší farmáře. Na dotace jim vyčlenil 2,15 milionu korun, maximálně 200 000 Kč pro jednoho žadatele. Kraj chce udržet na venkově rolníky, kteří pečují o krajinu šetrněji než velkofarmy, řekla dnes ČTK krajská radní Radka Trylčová. Podpora farmářů bude pokračovat v dalších letech, kraj si bere příklad hlavně z bavorského systému.
"Jde nám o mikropodniky, malé rodinné farmy, vůči nimž je stát přezíravý," uvedla radní. Hlásilo se 28 žadatelů o 3,7 milionu Kč. Vzhledem k tomu, že kraj ale vyčlenil jen dva miliony, tak dotaci dostane jen 18 žadatelů. Téměř všechno jsou fyzické osoby.
Pouze v jednom případě jde o zapsaný spolek Asinet-b z Tění na Rokycansku, který se věnuje chovu koní. Peníze využije na stavbu polního zastřešeného dřevěného skladu. Jaroslav Hruška ze stejnojmenné farmy ze Stvolen u Manětína postaví studnu s výstrojí. Ekologický zemědělec Martin Fišpera z Bernartic u Stráže na Tachovsku opraví podlahu hospodářské budovy a povrch nádvoří. Barbora Kubíčková z Čmelín, začínající farmářka z Plzeňska, pořídí přístřešek pro skladování sena. Kraj zvýhodnil místo hospodaření, tedy půdu, ekologickou produkci a začínající živnostníky. Další peníze jsou na krovy a střechy stodol.
"Většinou jde o drobné investiční věci, které se nepodporují z jiných programů, hlavně opravy," uvedla Trylčová. Požadované částky byly od 90 000 do 200 000 Kč. O podporu mohli žádat farmáři s výměrou do 200 hektarů obdělávané půdy a nejvíce deseti zaměstnanci. Na dotaci se domluvil kraj nedávno v poradním sboru, který funguje dva roky, s malými zemědělci, tedy s jejich asociací. "Farmy mají můj veliký obdiv, musí to být koníček a musí počítat s tím, že nechtějí vydělávat," uvedl hejtman Josef Bernard. Pokud se program uchytí, kraj částku zvýší. Podle radní nabývá podpora malých farem na důležitosti, protože spotřebitelé se zajímají o původ, kvalitu a nezávadnost potravin. Lidé se chtějí podívat na výrobu mléka, sýrů a masa, ale problémem je malá nabídka, hlavně kolem Plzně.*