Evropská komise navrhla první víceletý finanční rámec pro období po odchodu Británie z Evropské unie. Rozpočet na léta 2021 až 2027 reaguje na nové úkoly, ztrojnásobeny mají být například peníze na ochranu hranic, migraci a azylovou politiku. Nynější čistí plátci do unijního rozpočtu v čele s Německem mají odvádět ještě více než dosud. Například podle Nizozemska, Rakouska nebo i Polska je návrh v současné podobě nepřijatelný. Komise přitom počítá s omezením prostředků na společnou zemědělskou politiku a na politiku soudržnosti. Pro Česko je však návrh podle eurokomisařky Věry Jourové i premiéra Andreje Babiše příznivý.
Příští rozpočtový rámec má v závazcích činit 1,135 bilionu eur (zhruba 29 bilionů Kč), což podle komise odpovídá 1,11 procenta hrubého národního důchodu společenství. V prostředcích na platby návrh komise počítá s částkou 1,105 bilionu eur. "Odchod Británie je fakt, který je třeba zohlednit. Pečlivě jsme prošli všechny naše postupy a navrhujeme ambiciózní, ale vyvážený rozpočet, který je spravedlivý ke všem," poznamenal předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který rozpočtový plán představil v Evropském parlamentu společně s komisařem pro rozpočet Güntherem Oettingerem.
Evropská komise chce v rozpočtu na roky 2021 až 2027 omezit prostředky na společnou zemědělskou politiku asi o pět procent a zhruba o sedm procent na politiku soudržnosti, tedy na fondy, ze kterých čerpá Česká republika i další méně rozvinuté země ze střední a východní části unie. Naopak posílit plánuje financování priorit, jako je lepší správa hranic a bezpečnost a obrana, ale také investice do výzkumu a inovací, vzdělávání či digitální ekonomiky. V roce 2027 má mít Evropská agentura pro pobřežní a pohraniční stráž (Frontex) k dispozici personál čítající 10 000 lidí.
O návrhu komise nyní bude jednat europarlament a jednomyslně se na něm musejí shodnout i členské země. V nadcházejících debatách bude zřejmě sporný především návrh na nový mechanismus, který ochrání rozpočet EU před finančními riziky spojenými s všeobecnými nedostatky, jež se týkají dodržování zásad právního státu. "Považuji to za důležitý krok kupředu," řekla dnes novinářům Jourová. Komise v této souvislosti opakovaně upozorňuje na situaci v Polsku a v Maďarsku.*
Děkuji všem za podporu a za komentáře online pharmacy canada