Počet chovaných králíků v České republice loni znovu klesl. Podle odhadu ministerstva zemědělství se meziročně snížil o pět procent na 5,4 milionu, když ještě před deseti lety jich bylo víc než dvojnásobek. Nejvíce jich bylo v roce 1999, a to 16,8 milionu kusů. Mizí králičí farmy i malochovy, píše ministerstvo v aktuální situační a výhledové zprávě. Lidé králičí maso málo jedí, neboť je drahé. Podle ukazatelů zahraničního obchodu se přitom do Česka více masa dováží, hlavně z Číny a ze Španělska.
Ministerstvo konstatuje, že za poklesem chovů stojí i změna životního stylu Čechů. Lidé přestávají chtít být každý den vázáni chovem relativně malého počtu zvířat, jejichž produkce mnohdy nepředstavuje pro rodinný rozpočet významnější přínos, píše ministerstvo ve zprávě.
Proti ostatním masům tvoří spotřeba králičího jen malou část jídelníčku. Podle odhadu ministerstva ho každý Čech snědl loni 1,1 kilogramu. Jedním z důvodů je i jeho vysoká cena. Zatímco loni v průměru za tři čtvrtletí stál podle Českého statistického úřadu kilogram kuchaného králíka 175 Kč, například kilogram vykuchaného kuřete pak necelých 70 korun.
Drahota na pultech je způsobená vysokou cenou dovozů. Kilogram králičího z Číny stojí přes 91 korun, maso ze Španělska přes 120 korun za kilogram, slovenské dovozy pak přes 107 Kč/kg.
Přesto je podle ministerstva spotřeba králičího masa v ČR jedna z nejvyšších v Evropě. Například průměrný Ital ale sní skoro pět kilogramů králičího ročně. Králičí maso je dietní a má nízký obsah tuku. Maso především mladých králíků středních plemen a králíka brojlerového typu má kromě nízkého obsahu tuku rovněž nízký obsah cholesterolu a sodíků, dodává resort.
Ve světě se vyrobí více než 1,1 milionu tun králíků ročně. Při pohledu na kontinenty v produkci vítězí Evropa, ze států pak Čína následovaná Itálií a Španělskem.*