Během devíti let se plochy ekologického zemědělství v Česku zvýšily ze 15 tisíc na 263 tisíc hektarů. Nárůst byl zaznamenán i v počtu ekologických farem, který stoupl ze 181 na 836. Ty hospodaří na více než šesti procentech zemědělské půdy, z devadesáti procent jde o louky a pastviny a ze 7,5 procenta o ornou půdu, uvádí Ministerstvo zemědělství ČR.
Struktura ekologického zemědělství je dána podle Toma Václavíka z agentury Green marketing chrakterm české krajiny, kde jsou podhůří, hory a chráněné oblasti. To je příhodné pro ekologické hospodaření. Většina ekofarem má podle něj jen funkci udržování krajiny, ale nezaměřuje se na produkci mlék ači masa. Je to tím, že obhospodařování travních porostů není tak náročné jako ekologická produkce na orné půdě. Je třeba v osevních postupech dodržovat pravidla při ochraně proti nemocem a plevelům, nelze ošetřoat chemicky. K dispozici je také pouze omezený počet vhodných odrůd plodin.
Podíl orné půdy se ale podle Václavíka zřejmě bude zvyšovat, protože stouply dotace a poroste i poptávka, zejména po zelenině a ovoci, ale i po obilninách na mouku a pečivo. Tvrdí, že ze zahraničí je velký zájem využít zatím levné české půdy a pracovní síly pro produkci na orné půdě-.