Během posledních deseti let se počet koní v České republiky téměř zdvojnásobil. Zatímco v polovině roku 2003 jejich chovy měly zhruba 41 000 kusů, v závěru loňského roku to bylo skoro 79 500. Od roku 2010 však chovy stagnují, jejich počet roste pomaleji kvůli nepříznivé ekonomické situace. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství.
Výrazný nárůst počtu koní v České republice v posledních letech zdůvodnil mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček především rostoucí oblibou koní, jejich využitím v populárním jezdeckém sportu nebo jako společníků pro volný čas.
Po roce 1989 počty koní v tuzemsku klesaly. Od roku 1996 se však stavy těchto zvířat v ČR stále zvyšují. Stagnace chovu koní se datuje zhruba od roku 2010, uvedl mluvčí. Snižuje se podle něj počet reprodukčně využívaných klisen, čímž klesá počet narozených hříbat. Důvodem zpomalení rozšiřování chovů je i přetlak na trhu s koňmi.
Koně se v Česku chovají převážně ke sportovním a zájmových účelům. Část je stále využívána jako hospodářská zvířata, zejména při práci v lese, v chráněných oblastech či národních parcích.
Nejčastější zastoupení v chovech mají meziplemenní kříženci, kteří tvoří 28 procent všech koní. Nejpočetnějším plemenem je český teplokrevník, který představuje čtvrtinu chovů, následován je anglickým plnokrevníkem s jedenácti procenty. Procentuální zastoupení ostatních plemen nepřesahuje tři procenta. Procentuální zastoupení jednotlivých plemen se v posledních deseti letech příliš nemění, doplnil Žáček.