Extrémní lesní požáry, které v posledních letech zasáhly Kalifornii, Austrálii nebo Sibiř, budou stále častější. Do roku 2050 jejich počet zřejmě stoupne zhruba o třetinu a do konce tohoto století se zvýší přibližně o 50 procent. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila OSN.
Podle dokumentu, na kterém se podílelo více než 50 výzkumníků z celého světa, je klimatická krize a změna využívání půdy příčinou celosvětového nárůstu lesních požárů. Ve zprávě píší, že situace je bezesporu extrémní, ale ještě není beznadějná.
Přestože krajinné požáry jsou pro správné fungování některých ekosystémů nezbytné, zpráva se zabývá zejména nekontrolovatelnými živly, které představují riziko pro společnost, hospodářství nebo životní prostředí.
Ze zprávy vyplývá, že se musí změnit veřejné výdaje na lesní požáry. Vlády vynakládají finance na nesprávné místo, protože se zaměřují na práci záchranných služeb. Podle autorů výzkumu by ale bylo účinnější se zaměřit na prevenci požárů.
V současné době je na přímé zásahy při plamenech v průměru vyčleněno přes 50 procent finančních prostředků, zatímco na plánování a prevenci méně než jedno procento. Podle dokumentu by měla jít zhruba polovina peněz na plánování, prevenci a připravenost, přibližně třetina na reakci a 20 procent na obnovu.*