Počet obchodů s potravinami se snížil, nejvíce ubylo malých prodejen

V České republice je celkem 15 294 obchodů s potravinami a smíšeným zbožím, od roku 2013 jejich počet klesl o čtyři procenta. Nejvíc ubylo malých prodejen. Snížil se i počet supermarketů, za poslední tři roky o 28. Naopak přibylo 19 hypermarketů. Vyplynulo to z posledního průzkumu společnosti Nielsen.

Jen během loňska v ČR ubylo 275 obchodů s prodejní plochou do 400 metrů čtverečních. Celkový počet malých a středních obchodů s potravinami a obchodů se smíšeným zbožím tak meziročně klesl o dvě procenta. Současně na českém trhu ubylo jedenáct supermarketů a otevřely se čtyři nové hypermarkety s prodejní plochou větší než 2500 m2.

Podle průzkumu Nielsen se celkový počet prodejen moderního trhu, to znamená supermarketů (včetně diskontů) a hypermarketů, proti loňsku významně nezměnil. Vývoj ovlivnila zejména akvizice Intersparu řetězcem Ahold, která vedla k uzavření několika prodejen.

Supermarkety a hypermarkety dohromady představují 80 procent celkového obratu sítě obchodů s potravinami a obchodů se smíšeným zbožím. Jde o nejvyšší podíl v rámci střední Evropy.

I loni pokračoval trend zavírání nejmenších obchodů s prodejní plochou pod 50 m2, které pro celkový obrat nehrají významnou roli. Celkově jich Nielsen eviduje 6619, o 350 méně než loni. Každý třetí takový obchod je vlastněn obchodníky vietnamského původu.

Naopak v rámci tradičního trhu loni přibylo 75 obchodů s prodejní plochou mezi 50 a 400 m2, jejichž růst do značné míry kompenzuje pokles nejmenších prodejen. Celková významnost tradičního trhu z hlediska obratu tak zůstala proti loňskému roku zachována, uvádí průzkum.

Celkem za posledních 20 let bylo v Česku zavřeno takřka 6000 malých prodejen a samoobsluh, což je třetina jejich původního počtu. Na letošní konferenci Sámoška to uvedl analytik Maroš Staruch ze společnosti Nielsen. Malé prodejny neodolaly tlaku zahraničních obchodních řetězců, jejichž podíl na tuzemském trhu naopak díky dravé expanzi prudce vzrostl.

Roste i počet on-line supermarketů, neboť stále více lidí si nákup nechává dovézt až domů. Loni Češi utratili podle odhadů v e-shopech s potravinami zhruba dvě miliardy korun. Letos by se obrat mohl zvýšit na čtyři miliardy korun. Nejdéle na on-line trhu působí Potraviny on-line obchodního řetězce Tesco. Dále např. Rohlik.cz, Kolonial.cz, Kosik.cz, Nakupdomu.com, Myfoodmarket.cz, Potravinydomu.cz či NakupteSi.cz. Na on-line trh se chystá vstoupit i diskontní řetězec Lidl.

Jedničkou na českém trhu je obchodní řetězec Kaufland s tržbami 55,2 miliardy korun. V první desítce jsou dále Ahold, Tesco, Lidl, Penny Market, Makro, COOP, Geco, Globus a Billa. Maloobchodní tržby bez prodejů aut loni dosáhly v ČR 985 miliard korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down