Počet ohnisek moru včelího plodu ve Zlínském kraji loni meziročně klesl o více než polovinu. Zatímco v roce 2018 evidovali krajští veterináři 30 případů, loni jich bylo 13. Téměř dvě třetiny ohnisek byly v okrese Zlín, kde jich veterináři napočítali devět. Naopak zcela bez nákazy zůstalo Kroměřížsko, řekl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.
Ke snížení výskytu nákazy podle něj přispěla především pečlivá vyšetření. "Určitě na tom mají velký podíl sami včelaři, protože jednak probíhá vzdělávání včelařů včetně těch nákaz, a potom je tam daleko pečlivější přístup. Důležitá je včasná diagnostika a likvidace (nemocných) včelstev včetně používaných prostředků, které v chovu včelstev jsou," uvedl Mahdalík.
Od roku 2014, kdy bylo ve Zlínském kraji 160 ohnisek, počet případů moru včelího plodu postupně klesá. Veterináři věří, že by pozitivní trend měl pokračovat. "Největší problémy s morem včelího plodu jsou v současné době v Moravskoslezském a Olomouckém kraji," doplnil ředitel.
Mor včelího plodu se přenáší ze včelstva na včelstvo. Pakliže se nákaza v chovu objeví, je z hlediska legislativy nezbytné napadené včelstvo zlikvidovat, obvykle spálením. Léčba včel antibiotiky je v ČR zakázána. Mor včelího plodu a také klimatické změny se v posledních letech projevily na růstu cen včelích produktů. V ohniscích nákazy musejí být důkladně vyšetřeny. Ve vyhlášených ochranných pásmech nesmějí včelaři svá včelstva přemisťovat.*