Počet organizací producentů ovoce a zeleniny narůstá a s nimi i vyplácené podpory

Státní zemědělský intervenční fond vyplatil producentům ovoce a zeleniny v letech 2004 až 2013 finanční podpory téměř 365 milionů korun. Počet organizací producentů ovoce a zeleniny přibývá, začátkem letošního roku byla zaregistrována první nadnárodní organizace producentů (NOP) se sídlem v České republice. Informovala o tom mluvčí fondu Vladimíra Nováková.

Před vstupem České republiky do Evropské unie uznávalo Ministerstvo zemědělství producenty ovoce a zeleniny jako odbytové organizace výrobců v komoditách ovoce a zelenina v souladu se Zásadami pro poskytování podpor na základě podpůrných programů. Ministerstvo zemědělství tehdy registrovalo osm odbytových organizací pro komodity ovoce, zelenina a brambory. Po vstupu České republiky do EU došlo k automatické přeregistraci existujících registrovaných odbytových organizací ovoce a zeleniny na organizace producentů s časovým omezením do konce roku 2005.

„Kromě organizací producentů fungují v současnosti v České republice v odvětví ovoce a zelenina i předběžně uznaná seskupení producentů ovoce a zeleniny,“ uvedla Ing. Jana Hadačová, ředitelka Odboru rostlinných komodit. „Jedná se o právnické osoby usilující o získání registrace jako organizace producentů, které ještě nesplňují všechna kritéria stanovená pro organizaci producentů. Seskupení producentů plní svůj plán k dosažení uznání tak, aby se do pěti let stalo organizací producentů. Podpora se vyplácí na úhradu části administrativních nákladů,“ doplnila Hadačová.

Od roku 2006, kdy byly v České republice čtyři registrované organizace producentů (OP) se schváleným operačním programem a čtyři předběžně registrovaná seskupení producentů (SP) se schváleným plánem k dosažení uznání, sleduje SZIF každoročně nárůst počtu nově uznaných organizací producentů. V lednu 2014 fond evidoval osmnáct organizací producentů, dvě seskupení producentů a byla zaregistrována první nadnárodní organizace producentů (NOP) se sídlem v České republice. Tyto organizace sdružují v současné době celkem přes 200 členů – producentů ovoce a zeleniny.

Cílem vzniku seskupení producentů a organizací producentů je spojování menších producentů ovoce a zeleniny do větších celků, které jsou schopny lépe odolávat tlaku supermarketů a obchodních řetězců při prodeji ovoce a zeleniny, a tím posílit postavení na trhu prostřednictvím společného postupu při prodeji zboží. Organizace producentů tak mohou splnit vysoké nároky odběratelské sítě, především obchodních řetězců, na dodávky ovoce a zeleniny, jako jsou pravidelné dodávky, vyrovnaná jakost, trvalý sortiment v druzích a typech baleních a podobně.

Opatření, na která mohou organizace producentů v odvětví ovoce a zelenina získat finanční podporu, se podle Hadačové týkají zlepšení plánování produkce, zlepšení jakosti a obchodní hodnoty produktů, zlepšení odbytu produkce, opatření vedoucí ke koncentraci nabídky, vzdělávání a školení členů organizací producentů, dále je to podpora pojištění a v neposlední řadě i environmentální opatření. Finanční podpora se poskytuje organizacím producentů v odvětví ovoce a zelenina na schválený operační program, který trvá až pět let.

Organizace producentů v rámci jednotlivých opatření investují do úpravy nebo vybudování skladových a manipulačních prostor, pořizují fóliové kryty, technologie pro přípravu půdy, ošetřování rostlin a sklizeň produktů, technologie pro třídění a balení produktů, provádějí rekonstrukce závlahových zařízení pořízením kapkové závlahy apod. Podpory jsou určeny také k propagaci produktů a na prezentaci jednotlivých organizací na trhu s ovocem a zeleninou. Nedílnou součástí nákladů jsou také opatření týkající se zvyšování kvality produkce. Do environmentálních opatření spadají například pořízení netkané textilie na pokrytí porostu jako ochrana před mrazem, nákup mulčovačů a drtičů větví nebo zatravnění sadů jako protierozní opatření. Také sem patří tepelná izolace objektů pro skladování a posklizňovou úpravu a výměna starých chladicích systémů, upřesnila Hadačová.

Jedním z cílů podpory producentů ovoce a zeleniny je zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny. Organizace producentů přispívají k propagaci a růstu spotřeby ovoce a zeleniny zejména původem z České republiky.

„O úspěšnosti podpor pro producenty ovoce a zeleniny v rámci společné organizace trhů v České republice se nedá pochybovat. Počet organizací producentů ovoce a zeleniny narůstá a současně se zvyšuje i výše obchodované produkce a vyplácené podpory. Producenti si mohou dovolit realizovat opatření, která by bez podpory nemohli provádět,“ řekla na závěr Hadačová.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down