Pracovníků v zemědělství v loňském roce znovu mírně ubylo, a to o 0,7 procenta na 100,2 tisíce, přičemž více než polovina z nich byla ve věku nad 45 let. Podíl pracovníků v zemědělství se tak snížil na celkové zaměstnanosti na 1,9 procenta. Uvádí se to v pracovní verzi Zprávy o stavu zemědělství ČR za rok 2016, tzv. Zelené zprávy, kterou má týdeník Zemědělec k dispozici. Tempo úbytku pracovníků v odvětví se však zpomaluje, v předloňském roce jejich počet klesl o 1,2 procenta a v předchozích rocích byl úbytek ještě vyšší.
"Věková skladba zemědělské populace představuje problém ve většině evropských zemí, ČR nevyjímaje. Ve 4. čtvrtletí vykazovali v agrárním sektoru ČR nejvyšší zastoupení pracovníci ve věku 45 až 59 let (39,4 procenta), následovala je kategorie pracovníků 30 až 44 let (36,4 procenta)," píše se v materiálu. V odvětví je pak skoro 12 procent lidí do 29 let a asi 12,5 procenta zaměstnanců tvoří lidé starší 60 let, jejichž počet také zaznamenal větší meziroční nárůst, a to o 1,6 procentního bodu. To však podle zprávy souvisí i s posouváním hranice pro odchod do důchodu. Žen v zemědělství bylo vloni zaměstnáno 27,4 procenta.
Zpráva konstatuje, že mzdy v zemědělství včetně lesnictví a rybářství dlouhodobě setrvávají pod úrovní mezd v průmyslu i v národním hospodářství celkem a tato situace se prakticky nezměnila ani v loňském roce. Průmysl a národní hospodářství dosáhly meziročních nárůstů mezd zhruba na úrovni čtyř procent, přičemž podobné relativní zvýšení mezd vykázalo i zemědělství. V národním hospodářství celkem vzrostla průměrná mzda o 4,2 procenta na 27 589 korun měsíčně, v průmyslu činila 27 891 korun. V resortu zemědělství pak byla loni průměrná měsíční mzda 22 379 korun. Mzdová disparita v zemědělství se vůči průmyslu zmírnila jen nepatrně na 80,2 procenta, relace mezd vůči národnímu hospodářství zůstala loni beze změny na 81,1 procenta.*