Kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu bylo za minulou zimu vyhlášeno v České republice 39 smogových situací, všechny v prvních třech měsících loňského roku. Je to téměř osmkrát více než ve stejném období roku 2016. Mohou za to horší rozptylové podmínky, ale také nová legislativa pro vyhlašování smogových situací, která začala platit 1. ledna 2017. Vyplývá to z dat o znečištění ovzduší připravených jako informace pro vládu a také z ročenek Českého hydrometeorologického ústavu.
Smogovou situaci vyhlašuje Ministerstvo životního prostředí, když jsou překročeny stanovené hodnoty některých látek a zároveň splněné i některé další podmínky, například to, že se neočekává pokles škodlivin v následujících hodinách. V lednu až březnu 2017 nastalo v ČR 39 takových situací, o rok dříve jich bylo jen pět a v roce 2015 se smogová situace vyhlašovala devětkrát.
Se smogem se loni v zimě nejvíce potýkali obyvatelé aglomerace Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek, kde vyhlášené smogové situace trvaly celkem 1117 hodin. Zpráva pro vládu dále uvádí, že v sousedním Třinecku platila smogová situace 462 hodin a ve zbytku Moravskoslezského kraje 400 hodin. Více než 400 hodin smogových situací dosáhly také Olomoucký a Zlínský kraj.
Oproti roku 2016 je to výrazné zhoršení, zpráva ale připomíná, že na číslech se projevila novela zákona o ochraně ovzduší. Od 1. ledna 2017 jsou díky ní podmínky pro vyhlašování smogových situací mírnější a úřady tak mohou upozornit lidi na smog dříve a zavést účinná opatření.
K vysokému výskytu smogu na začátku loňského roku přispěly i špatné rozptylové podmínky. Nejčastěji smog způsobují suspendované částice PM10 neboli polétavý prach. Ministerstvo životního prostředí může smogovou situaci vyhlásit také kvůli oxidu dusičitému nebo oxidu siřičitému, to se ale loni nestalo. Dalším možným důvodem vyhlášení je vysoká koncentrace ozónu, což bývá problém letních měsíců. Loni ani předloni taková situaci nenastala.*