Počty hrabošů v květnu klesly meziměsíčně zhruba na třetinu. Jejich populace o intenzitě 117 aktivních východů z nor na hektar tak v květnu dosáhla 2,3násobku prahu škodlivosti. Jejich vysoké počty přetrvávají v Ústeckém kraji, sdělila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková.
Aktivní východ je díra do nory se zřetelnými pobytovými stopami, například se zataženými kousky rostlin nebo s ohlazeným vstupem. Ústav uvedl, že květen byl v porovnání s průměrem posledních let poměrně chladný s četnými přeháňkami.
"Inspektoři ÚKZÚZ přesunuli většinu pozorování z ozimých plodin a porostů s krmnými plodinami do porostů nově zasetých jařin. Ve zbylých případech šlo o plochy s trvalými porosty, jako jsou krmné plodiny, travní porosty, sady a vinice," dodala Kršková. V trvalých porostech byly počty hrabošů vyšší, odpovídaly 363 východům z nor na hektar, což znamená 7,3násobek prahu škodlivosti. V ozimech a jařinách jich naopak bylo méně, šlo o 27 aktivních východů z nor na hektar.
Ústav v dubnu znovu povolil ve výjimečných případech aplikaci jedu na hraboše na povrch půdy. Schválení těchto postupů budou stejně jako loni znovu individuální. "Vedle aplikace zvýšenou dávkou do nor je na omezené období a ve výjimečných případech možná i povrchová aplikace. Ta je na jednotlivých pozemcích podmíněná individuálním posouzením inspektory ÚKZÚZ, není povolena plošně," uvedl již dříve ústav.*