Podíl obnovitelných zdrojů v energetice EU má vzrůst na 32 procent

Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v Evropské unii by měl v roce 2030 činit 32 procent. Shodli se na tom vyjednavači EU. To je sice vyšší cíl než 27 procent navrhovaných členskými státy a Evropskou komisí, ovšem některé vlády a Evropský parlament prosazovaly alespoň 35 procent.

Podle britské nevládní organizace Sandbag se v roce 2017 podílely větrné, solární a biomasové zdroje na výrobě elektřiny v EU 20,9 procenta. "Tato dohoda je těžce vydobytým vítězstvím ve snaze o uvolnění skutečného potenciálu Evropy v přechodu k čisté energii," napsal komisař pro opatření v oblasti klimatu a energetiku Miguel Arias Cañete. Podle původního návrhu Evropské komise měl podíl obnovitelných zdrojů na energetickém mixu v roce 2030 činit 27 procent, což je kompromis členských států. Některé z nich se zdráhají podporovat příliš vysoké cíle, protože jejich energetika je stále značně závislá na uhlí a plynu.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Ty rádoby "čisté zdroje" jsou celkem ekologická pohroma a externalizace nákladů ve stylu musíme šetřit, ať to stojí co to stojí. Solární panely jsou dost toxické a vymývají se z nich těžké kovy. V podstatě stojí celá výroba elektřiny ve světě na uhlí z více než 80%, takže to je nenahraditelné. Plyn, jádro, fůze(časem), to jsou alternativy, zbytek je jen politický eko polulismus který nadělá víc škody než užitku.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down