Zavedení spotřební daně na tichá vína by vedlo ke snížení příjmů státního rozpočtu o 326 milionů korun kvůli utlumení vinařství a s tím spojené turistiky. Vyplývá to z výsledků analýzy poradenské společnosti Ernst & Young. Upozornil na ni místopředseda sněmovního zemědělského výboru Karel Smetana (KDU-ČSL).
Zavedení daně by podle analýzy nejvíce ohrozilo malé subjekty s produkcí do 1000 hektolitrů ročně, které nemají takovou ekonomickou sílu jako velké firmy. Vinařství podle ní přinese do státního rozpočtu ročně 4,89 miliardy Kč. Po případném zdanění by to bylo 4,56 miliardy Kč, což je o 6,75 procenta méně.
Analýza počítá dopady zavedení spotřební daně ve výši deset korun na litr vína, která by se do finální ceny produktů promítla z 50 procent. Znamená to, že část daně by musely podniky absorbovat do svých nákladů. Počítá také s tím, že by klesla spotřeba vína o 20 procent.
Předpokládá, že spotřební daň by do rozpočtu přinesla 1,68 miliardy, ale kvůli negativnímu vlivu na turistický ruch a spotřebu vína by klesl výběr DPH, daní z příjmu fyzických a právnických osob nebo odvodů na zaměstnance. Uvádí, že zavedení daně by vedlo ke ztrátě 3200 pracovních míst ve vinohradnictví a turistickém ruchu. Jako výrazný negativní dopad na státní rozpočet uvádí analýza růst černého trhu s vínem, který společnost Ernst & Young vyčíslila na 742 milionů Kč ročně.*